Szpinak trafi na listę substancji zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:25
Na liście substancji zakazanych, aktualizowanej co roku przez Światową Agencję Antydopingową, obok sterydów anabolicznych i hormonów peptydowych może znaleźć się… szpinak.
Audio
  • Szpinak na liście substancji dopingowych? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mikhaylovskiy

Wszystko przez jeden ze składników szpinaku, czyli ekdysteron, który odpowiada za zwiększanie masy mięśniowej. W trakcie przeprowadzonego przez naukowców eksperymentu okazało się, że mężczyźni, którzy otrzymywali suplement na bazie szpinaku, mieli trzykrotnie większy przyrost masy mięśniowej niż pozostali, którym podawano tradycyjne odżywki dla sportowców.

– Niemieccy naukowcy stwierdzili, że spożywanie większych ilości szpinaku może mieć efekt dopingujący, stąd też do Światowej Agencji Antydopingowej zostało skierowane pytanie, czy przypadkiem nie należałoby uwzględnić tych najnowszych doniesień naukowych i wprowadzić zmian na liście substancji i metod zabronionych – mówi Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Czy najbardziej znany w popkulturze konsument szpinaku, czyli kreskówkowy Marynarz Papaj, swoja siłę zawdzięcza nielegalnemu dopingowi? Jaka ilość szpinaku zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B i żelazo?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Paulina Kozion
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 6.21

kr/mk

Czytaj także

Naukowcy donoszą, a my wariujemy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 21:00
Wiele produktów, którymi od małego karmiły nas mamy i których spożywanie zalecali lekarze może być dla nas szkodliwymi. To nie tylko mleko, które podobno powoduje osteoporozę zamiast jej zapobiegać oraz inne dolegliwości, ale i masło, jajka oraz… woda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weganizm, witarianizm, a może flexitarianizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:37
Laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm, weganizm, witarianizm - rodzaje diet można mnożyć, podobnie, jak przyczyny ich stosowania. Okazuje się jednak, że nawet osoby stosujące ten sam rodzaj diety, mogą spierać się o podrodzaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta, czyli nowa odmiana mody

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 16:55
Wybór diet jest ogromny: Dukana (tłuszczowa), paleo (dieta człowieka pierwotnego), samurajska (paleo z dopuszczeniem węglowodanów bezglutenowych), wszelkie odmiany diety kulturystycznej...
rozwiń zwiń