X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szpinak trafi na listę substancji zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:25
Na liście substancji zakazanych, aktualizowanej co roku przez Światową Agencję Antydopingową, obok sterydów anabolicznych i hormonów peptydowych może znaleźć się… szpinak.
Audio
  • Szpinak na liście substancji dopingowych? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mikhaylovskiy

Wszystko przez jeden ze składników szpinaku, czyli ekdysteron, który odpowiada za zwiększanie masy mięśniowej. W trakcie przeprowadzonego przez naukowców eksperymentu okazało się, że mężczyźni, którzy otrzymywali suplement na bazie szpinaku, mieli trzykrotnie większy przyrost masy mięśniowej niż pozostali, którym podawano tradycyjne odżywki dla sportowców.

– Niemieccy naukowcy stwierdzili, że spożywanie większych ilości szpinaku może mieć efekt dopingujący, stąd też do Światowej Agencji Antydopingowej zostało skierowane pytanie, czy przypadkiem nie należałoby uwzględnić tych najnowszych doniesień naukowych i wprowadzić zmian na liście substancji i metod zabronionych – mówi Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Czy najbardziej znany w popkulturze konsument szpinaku, czyli kreskówkowy Marynarz Papaj, swoja siłę zawdzięcza nielegalnemu dopingowi? Jaka ilość szpinaku zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B i żelazo?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Paulina Kozion
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 6.21

kr/mk

Czytaj także

Naukowcy donoszą, a my wariujemy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 21:00
Wiele produktów, którymi od małego karmiły nas mamy i których spożywanie zalecali lekarze może być dla nas szkodliwymi. To nie tylko mleko, które podobno powoduje osteoporozę zamiast jej zapobiegać oraz inne dolegliwości, ale i masło, jajka oraz… woda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weganizm, witarianizm, a może flexitarianizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:37
Laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm, weganizm, witarianizm - rodzaje diet można mnożyć, podobnie, jak przyczyny ich stosowania. Okazuje się jednak, że nawet osoby stosujące ten sam rodzaj diety, mogą spierać się o podrodzaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta, czyli nowa odmiana mody

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 16:55
Wybór diet jest ogromny: Dukana (tłuszczowa), paleo (dieta człowieka pierwotnego), samurajska (paleo z dopuszczeniem węglowodanów bezglutenowych), wszelkie odmiany diety kulturystycznej...
rozwiń zwiń