Trwa miejskie miodobranie. Czy polskie pszczoły przeniosą się do wielkich aglomeracji?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 07:45
Okazuje się, że po dobrej jakości miód nie musimy jechać na mazurską czy kujawską wieś. Pasiek nie brakuje w wielkich aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Wrocław.
Audio
  • Miody z miejskich pasiek w niczym nie ustępują tym ze wsi (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Pasieki w dachu wieżowca w czeskiej Pradze
Pasieki w dachu wieżowca w czeskiej PradzeFoto: shutterstock.com/Milkovasa

Dla pszczelarzy, także miejskich, trwa właśnie okres żniw, czyli miodobranie. Czy trend na pasieki w dużych miastach to dobry sposób na ratowanie pszczół?

– Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to dobry pomysł. Pszczołom jest dobrze, bardzo się zadomowiły. Każdego roku obserwujemy, że pobieramy więcej miodu niż z pasieki wiejskiej. To świadczy o tym, że rodziny są w dobrej kondycji, mają dużo pożytku, zbierają dużo nektaru, produkują dużo miodu. Dla pszczelarza też sporo zostaje – mówi Agnieszka Skórska-Baj z warszawskiego oddziału Pszczelarium.

Czy pszczoły straciły zainteresowanie życiem na wsi? Czy jest różnica pomiędzy miodami wiejskimi i miejskimi? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 7.41

kr/ml

Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasieki na dachach wieżowców. Jak żyją pszczoły w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 15:17
W Warszawie na dachach wieżowców jest już ponad tysiąc uli, a w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pszczoły hodowane są w tamtejszym ogrodzie, w tzw. kłodach bartnych. W "Czterech porach roku" eksperci opowiadają o tym, skąd wziął się pomysł na wielkomiejskie pasieki i jak smakuje miód od "miejskich pszczółek". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez pszczół nie byłoby nas

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 12:00
Wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Przy okazji zbiorów pożywienia zapylają nasze rośliny. I dzięki temu mamy owoce i warzywa, a nawet jeansy. 
rozwiń zwiń