X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trwa miejskie miodobranie. Czy polskie pszczoły przeniosą się do wielkich aglomeracji?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 07:45
Okazuje się, że po dobrej jakości miód nie musimy jechać na mazurską czy kujawską wieś. Pasiek nie brakuje w wielkich aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Wrocław.
Audio
  • Miody z miejskich pasiek w niczym nie ustępują tym ze wsi (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Pasieki w dachu wieżowca w czeskiej Pradze
Pasieki w dachu wieżowca w czeskiej PradzeFoto: shutterstock.com/Milkovasa

Dla pszczelarzy, także miejskich, trwa właśnie okres żniw, czyli miodobranie. Czy trend na pasieki w dużych miastach to dobry sposób na ratowanie pszczół?

– Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to dobry pomysł. Pszczołom jest dobrze, bardzo się zadomowiły. Każdego roku obserwujemy, że pobieramy więcej miodu niż z pasieki wiejskiej. To świadczy o tym, że rodziny są w dobrej kondycji, mają dużo pożytku, zbierają dużo nektaru, produkują dużo miodu. Dla pszczelarza też sporo zostaje – mówi Agnieszka Skórska-Baj z warszawskiego oddziału Pszczelarium.

Czy pszczoły straciły zainteresowanie życiem na wsi? Czy jest różnica pomiędzy miodami wiejskimi i miejskimi? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 7.41

kr/ml

Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasieki na dachach wieżowców. Jak żyją pszczoły w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 15:17
W Warszawie na dachach wieżowców jest już ponad tysiąc uli, a w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pszczoły hodowane są w tamtejszym ogrodzie, w tzw. kłodach bartnych. W "Czterech porach roku" eksperci opowiadają o tym, skąd wziął się pomysł na wielkomiejskie pasieki i jak smakuje miód od "miejskich pszczółek". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez pszczół nie byłoby nas

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 12:00
Wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Przy okazji zbiorów pożywienia zapylają nasze rośliny. I dzięki temu mamy owoce i warzywa, a nawet jeansy. 
rozwiń zwiń