Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
Audio
  • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozmowa z Janem Ołdakowskim (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Jan Ołdakowski przemawia podczas spotkania powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, 30 lipca 2019 roku
Jan Ołdakowski przemawia podczas spotkania powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, 30 lipca 2019 rokuFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

– Najważniejsze będzie spotkanie z samymi powstańcami. Oni przez cały dzień są tu w Warszawie. Każdy, kto dzisiaj będzie w stolicy będzie mógł spotkać powstańca i samemu od niego usłyszeć, co jest ważne. Już rozpoczęły się uroczystości na Mokotowie, w Parku Dreszera, a poźniej "Marsz Mokotowa" ulicą Puławską. W Muzeum Powstania Warszawskiego działa wystawa " Odbicie". To jest instalacja, w której można znaleźć zdjęcie powstańca, który jest do nas podobny – opowiada Jan Ołdakowski.

Ilu uczestników Powstania Warszawskiego, których zdjęcia zgromadzono z muzeum, nadal pozostaje nierozpoznanych? W jakich jeszcze wydarzeniach będziemy mogli uczestniczyć z okazji rocznicy?

Zaprasamy do wysłuchania całej rozmowy.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Gość: Jan Ołdakowski
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 7.19

kr

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego moralnie niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:34
- Właściwie dlaczego mieliśmy się nie bić z Niemcami? Polska była w koalicji antyniemieckiej. To Sowieci powinni odpowiedzieć, dlaczego zatrzymali ofensywę i nie wsparli swojego alianta - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" prof. Wojciech Roszkowski. Podkreślił, że decyzja o zbrojnym zrywie była niepodważalna w sensie moralnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w eterze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:45
Radiostacje działające w trakcie Powstania Warszawskiego nie tylko informowały warszawiaków i Polaków poza granicami kraju o sytuacji na polu walki. Odegrały również nieoceniąconą rolę w podtrzymywaniu morale żołnierzy i przekazywały słowa nadziei na zwycięstwo.
rozwiń zwiń