Powstanie Warszawskie w eterze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:45
Radiostacje działające w trakcie Powstania Warszawskiego nie tylko informowały warszawiaków i Polaków poza granicami kraju o sytuacji na polu walki. Odegrały również nieoceniąconą rolę w podtrzymywaniu morale żołnierzy i przekazywały słowa nadziei na zwycięstwo.
Audio
  • Radiostacja "Błyskawica" nadawała do samego końca Powstania Warszawskiego (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Polskie Radio i Radiostacja "Burza". O głosach powstańczej Warszawy (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Łączniczka AK Jolanta Kolczyńska ps. Klara, Adam Drzewoski ps. Philips, żołnierz Oddziału Zaremba-Piorun Jerzy Kaczyński oraz prezes Warszawskiego Terenowego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji za pomocą repliki radiostacji Błyskawica. Warszawa, 2012 rok.
Łączniczka AK Jolanta Kolczyńska ps. "Klara", Adam Drzewoski ps. "Philips", żołnierz Oddziału Zaremba-Piorun Jerzy Kaczyński oraz prezes Warszawskiego Terenowego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji za pomocą repliki radiostacji "Błyskawica". Warszawa, 2012 rok.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Skonstruowana w 1943 roku przez Antoniego "Biegłego" Zębika radiostacja "Błyskawica" w czasie drugiej wojny światowej była jedyną, która nadawała bezpośrednio z pola walki. Rozpoczynająca nadawanie melodia "Warszawianki" towarzyszyła powstańcom od 8 sierpnia do 4 października 1944 roku, kiedy to została zniszczona w obawie, że dostanie się w ręce Niemców. 

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

– Dla samej Warszawy i jej mieszkańców radiostacja była źródłem informacji o tym, co się dzieje w mieście, ale także różnego typu porad, audycji rozrywkowych, audycji muzycznych – wspomina porucznik Adam Drzewoski, pseudonim "Benon" albo "Philips", w czasie Powstania Warszawskiego żołnierz służb łączności AK. – Była też źródłem informacji przez Londyn dla prasy światowej o tym, co dzieje się w Warszawie, jak zachowują się Niemcy, jakie są warunki życia – dodaje. 

W czasie powstania działało także Polskie Radio, które dzieliło z Błyskawicą ten sam nadajnik, a także "Burza" i Radio "Żoliborz".

– Polskiemu Radiu wydzielono dwie audycje dziennie. Nadawano o tym, co się działo w walczącym mieście. Byli polowi sprawozdawcy wojenni, bardzo często dziennikarze, którzy szli na miasto i kiedy jakiś oddział stacjonował w pobliżu, notowali to, co jakiś żołnierz powiedział, tak jak to robi się dzisiaj – mówił Rafał Brodacki, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czego dotyczyły nadawane wówczas audycje Polskiego Radia? Jak powstańcy chronili ciężkie i nieporęczne nadajniki przed wrogiem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorzy materiału reporterskiego: Marcin PośpiechIzabela Woźniak
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 6.19, 7.40

kr/mk

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 6 sierpnia 1944. Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 06:00
- Chłopcy szli w teren, niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sportowcy w Powstaniu Warszawskim. Te igrzyska życia i śmierci rządziły się innymi prawami

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 10:10
Powstanie Warszawskie było czasem powszechnej mobilizacji polskiego społeczeństwa wobec okupanta. Czynny udział w ruchu oporu brali także sportowcy, znani przed wojną z sukcesów odnoszonych na stadionach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na placu Krasińskich

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:02
- Spójrzmy na ten bohaterski zryw niezłomnej stolicy przez pryzmat posługi księży kapelanów, którzy byli integralną częścią powstańczej armii – powiedział biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń