X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:20
Jak się ubrać idąc na wycieczkę, co ze sobą wziąć, jak się zachować w górach i gdzie szukać tych informacji, jeśli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, przypominali m.in. Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański i Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. 
Audio
  • "Góry wymagają respektu i cierpliwości" (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Czy ludzie wyciągnęli wnioski z tragedii w Tatrach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Giewont, Tatry
Giewont, TatryFoto: shutterstock.com/Albin Marciniak

W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia życie straciło czterech turystów, a ponad 150 osób zostało poszkodowanych. Wielu świadków dramatycznych wydarzeń twierdzi, że było wystarczająco dużo czasu, aby zawrócić ze szlaku przed wyładowaniami atmosferycznymi. – Jeden z kolegów, który próbował tuż przed tym wypadkiem zatrzymywać idących na górę ludzi i tłumaczyć, że zbliża się burza, że może być niebezpiecznie, został wyśmiany. Powiedziano mu, że się nie zna. Turyści deklarowali, że są tak blisko, że nie zrezygnują, i że na pewno nic im się nie stanie – mówił Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

Dlaczego wędrujący po górach nie chcą zawrócić, nawet w obliczu poważnego niebezpieczeństwa? – Myślę, że to jest pytanie do psychologów i socjologów. Nas też to zawsze zadziwia – przyznał ratownik TOPR, Tomasz Wojciechowski.

W wyniku decyzji Tatrzańskiego Parku Narodowego szlak prowadzący na Giewont został zamknięty, o czym informują odpowiednie znaki. Jak się okazuje dla części turystów nie są one przeszkodą w zdobyciu szczytu nawet nocą… Jak mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u turysta przyłapany na złamaniu zakazu będzie zobowiązany do zapłacenia mandatu nawet w wysokości 1000 złotych.

Czy ludzie odwiedzający Tatry dziesiątki lat temu byli ostrożniejsi niż współcześni turyści? Co mówią o tym kroniki TOPR, prowadzone od 110 lat? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranekZapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: Krystian Hanke
Autorki materiałów: Agnieszka Jasik, Teresa Gut
Data emisji: 26.08.2019
Godziny emisji: 7.41, 16.52

kr/gs

Czytaj także

Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:07
- Ta książka dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek po Tatrach powinna być pozycją obowiązkową - o książce "Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinna pasja: górskie wędrówki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 17:52
- Pierwsze górskie spacery Ignacy odbywał w brzuchu. W ciąży byliśmy z nim dwa razy w górach, raz w Beskidzie Niskim, dwa tygodnie później w Tatrach – opowiada Karolina, która wraz z mężem Krystianem i synem Ignacym tworzy niezwykłą rodzinę pasjonatów gór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 18:00
Znad Bałtyku, gdzie w tym roku, jak większość Polaków, wyjątkowo chętnie spędzamy czas, kierujemy naszą uwagę na Tatry - lub w stronę Tatr - ostrożnie jeszcze i tylko zapowiadając "Muzykę na Szczytach".
rozwiń zwiń