Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:20
Jak się ubrać idąc na wycieczkę, co ze sobą wziąć, jak się zachować w górach i gdzie szukać tych informacji, jeśli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, przypominali m.in. Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański i Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. 
Audio
  • "Góry wymagają respektu i cierpliwości" (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Czy ludzie wyciągnęli wnioski z tragedii w Tatrach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Giewont, Tatry
Giewont, TatryFoto: shutterstock.com/Albin Marciniak

W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia życie straciło czterech turystów, a ponad 150 osób zostało poszkodowanych. Wielu świadków dramatycznych wydarzeń twierdzi, że było wystarczająco dużo czasu, aby zawrócić ze szlaku przed wyładowaniami atmosferycznymi. – Jeden z kolegów, który próbował tuż przed tym wypadkiem zatrzymywać idących na górę ludzi i tłumaczyć, że zbliża się burza, że może być niebezpiecznie, został wyśmiany. Powiedziano mu, że się nie zna. Turyści deklarowali, że są tak blisko, że nie zrezygnują, i że na pewno nic im się nie stanie – mówił Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

Dlaczego wędrujący po górach nie chcą zawrócić, nawet w obliczu poważnego niebezpieczeństwa? – Myślę, że to jest pytanie do psychologów i socjologów. Nas też to zawsze zadziwia – przyznał ratownik TOPR, Tomasz Wojciechowski.

W wyniku decyzji Tatrzańskiego Parku Narodowego szlak prowadzący na Giewont został zamknięty, o czym informują odpowiednie znaki. Jak się okazuje dla części turystów nie są one przeszkodą w zdobyciu szczytu nawet nocą… Jak mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u turysta przyłapany na złamaniu zakazu będzie zobowiązany do zapłacenia mandatu nawet w wysokości 1000 złotych.

Czy ludzie odwiedzający Tatry dziesiątki lat temu byli ostrożniejsi niż współcześni turyści? Co mówią o tym kroniki TOPR, prowadzone od 110 lat? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranekZapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: Krystian Hanke
Autorki materiałów: Agnieszka Jasik, Teresa Gut
Data emisji: 26.08.2019
Godziny emisji: 7.41, 16.52

kr/gs

Czytaj także

Giewont bez krzyża, czyli Tatry jakich nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:07
- Ta książka dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek po Tatrach powinna być pozycją obowiązkową - o książce "Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinna pasja: górskie wędrówki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 17:52
- Pierwsze górskie spacery Ignacy odbywał w brzuchu. W ciąży byliśmy z nim dwa razy w górach, raz w Beskidzie Niskim, dwa tygodnie później w Tatrach – opowiada Karolina, która wraz z mężem Krystianem i synem Ignacym tworzy niezwykłą rodzinę pasjonatów gór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 18:00
Znad Bałtyku, gdzie w tym roku, jak większość Polaków, wyjątkowo chętnie spędzamy czas, kierujemy naszą uwagę na Tatry - lub w stronę Tatr - ostrożnie jeszcze i tylko zapowiadając "Muzykę na Szczytach".
rozwiń zwiń