Autobus na życzenie? O transporcie miejskim przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:50
Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że autobus miejski sam zjawia się pod naszymi drzwiami? Okazuje się, że jest to nie tylko prawdopodobne, ale też wykonalne w najbliższej przyszłości. Jeden z polskich startupów pracuje nad systemem autobusów na żądanie.
Audio
  • Jaka będzie komunikacja miejska przyszłości? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Scharfsinn

– Jest to transport, który nie ma wcześniej ustalonych tras i rozkładu jazdy. Nie ma też ustalonych przystanków. Wciąż jest to transport publiczny, ale zamawiany przez smartfon. Zamówienie przejazdu jest bardzo proste i intuicyjne. W aplikacji mobilnej wprowadzamy lokalizację, w której się znajdujemy i lokalizację, do której chcemy dotrzeć. Następnie znajdowany jest pojazd, który zabiera nas do naszego miejsca docelowego, wyznaczane są punkty odbioru i punkty, w których wysiadamy – wyjaśnia Stefan Cylwik, jeden z twórców projektu.

Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia tych innowacji? Co kryje się za pojęciem "rozwiązanie problemu ostatniej mili"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Kuba Witkowski 
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 7.41

kr/gs

Czytaj także

Wiktoriańska utopia w nowoczesnej instalacji Rafaelo Lozano-Hemmera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 06:30
Niektóre użyte tu dźwięki zostały nagrane przed chwilą, niektóre w XIX wieku – w ramach Manchester International Festival otwarto instalację "Atmospheric Memory" zaprojektowaną przez meksykańskego artystę Rafaelo Lozano-Hemmera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatek do wypłaty za... nie roztycie się

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:30
Współcześnie wielkie korporacje, zamiast dawać podwyżkę stosują różnego rodzaju systemy premiowe. Jeden z meksykańskich koncernów naftowych wpadł na pomysł, by dodatkowo nagradzać pracowników za... utrzymywanie kondycji fizycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozbierałeś po kimś śmieci? Użyj "trashtagu"!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:30
Któż nie pamięta Ice Bucket Challenge i wszechobecnych filmików, na których oglądaliśmy zarówno największe sławy, jak i zwykłych śmiertelników oblewanych lodowatą wodą? W tym roku media społecznościowe może ogarnąć szał związany z kolejnym challengem, który ma zwrócić uwagę na problem równie wszechobecnych śmieci.
rozwiń zwiń