Nagrody Mediów Publicznych rozdane! Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 07:00
– Dobrze, że ta tradycja wróciła. Była próba zakorzenienia jej 11 lat temu, co prawda została przerwana, ale do niej powróciliśmy. Myślę, że będziemy przyznawać tę nagrodę dorocznie – mówił wiceminister kultury, Jarosław Sellin po rozdaniu Nagród Mediów Publicznych, które miało miejsce 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie.
Audio
  • Jan Ptaszyn Wróblewski z Nagrodą Mediów Publicznych (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Jan Ptaszyn Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w Warszawie
Jan "Ptaszyn" Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Nagrody Mediów Publicznych 2019 przyznawały Polskie Radio S.A., Polska Agencja Prasowa oraz Telewizja Polska S.A. Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach "Muzyka", "Słowo" i "Obraz".

W kategorii "Muzyka" zwycięzcę nagrody wybierało Polskie Radio S.A. Jej laureatem okazał się Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Słynny jazzman nadal pozostaje czynny zawodowo, a jego ostatnim muzycznym dokonaniem jest album "Moi pierwsi mistrzowie – Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz" – Jestem winien gorące podziękowania Radiowej "Trójeczce", która od 50 lat jest moim drugim domem, przynajmniej na trzy kwadranse w tygodniu i która zawsze stwarzała mi komfortowe warunki do pracy – mówił.

W kategorii "Słowo" zwycięzcą został Jarosław Marek Rymkiewicz. – Nagradzamy nie tylko najwybitniejszego żyjącego polskiego poetę, znakomitego prozaika i dramaturga, wytrawnego tłumacza i świetnego znawcę dziejów literatury, ale i niezrównanego eseistę i polemistę – powiedział przewodniczący kapituły, Krzysztof Masłoń. Nagrodę odebrał syn poety, Wawrzyniec Rymkiewicz, który w imieniu ojca przeczytał publiczności wiersz "Ślepy Poeta" pochodzący z najnowszego tomiku Rymkiewicza "Metempsychosa".

Zwycięzcą w kategorii "Obraz" został reżyser i scenarzysta Teatralny, Wawrzyniec Kostrzewski. Kapituła szczególnie doceniła jego adaptację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Telewizji. – Bardzo zależało mi na tym, żeby na stulecie odzyskania niepodległości w Teatrze Telewizji pojawił się utwór, który łączy elementy miłości do Polski i myślenia krytycznego, nawet o największych świętościach – mówił po otrzymaniu nagrody.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Sylwia Białek
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 6.41

kr/kw

Czytaj także

Wiktoriańska utopia w nowoczesnej instalacji Rafaelo Lozano-Hemmera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 06:30
Niektóre użyte tu dźwięki zostały nagrane przed chwilą, niektóre w XIX wieku – w ramach Manchester International Festival otwarto instalację "Atmospheric Memory" zaprojektowaną przez meksykańskego artystę Rafaelo Lozano-Hemmera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatek do wypłaty za... nie roztycie się

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:30
Współcześnie wielkie korporacje, zamiast dawać podwyżkę stosują różnego rodzaju systemy premiowe. Jeden z meksykańskich koncernów naftowych wpadł na pomysł, by dodatkowo nagradzać pracowników za... utrzymywanie kondycji fizycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozbierałeś po kimś śmieci? Użyj "trashtagu"!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:30
Któż nie pamięta Ice Bucket Challenge i wszechobecnych filmików, na których oglądaliśmy zarówno największe sławy, jak i zwykłych śmiertelników oblewanych lodowatą wodą? W tym roku media społecznościowe może ogarnąć szał związany z kolejnym challengem, który ma zwrócić uwagę na problem równie wszechobecnych śmieci.
rozwiń zwiń