Wierszyna – kawałek Polski na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:52
– W rodzinnych domach moich rodziców wszyscy rozmawiali po polsku – wspomina mieszkanka syberyjskiej wsi Wierszyna, Ewelina Wiżentas. To w tym miejscu trwają uroczyste obchody 30-lecia oficjalnego wprowadzenia nauki języka polskiego do programu miejscowej szkoły.
Audio
  • Najbardziej polska z rosyjskich wsi (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Jak celebruje się polskość w Wierszynie? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Balakate

Oddalona o ok. 100 kilometrów od Irkucka Wierszyna to jedno z niewielu miejsc na mapie Rosji, gdzie wciąż kultywowane są polskie tradycje, a mieszkańcy rozmawiają ze sobą w naszym języku.

Jak podkreśla Henryka Jachimowicz, nauczycielka języka polskiego w lokalnej szkole, najmłodsi mieszkańcy Wierszyny mają już kłopoty z nauką języka polskiego, jednak lekcje dają im szansę na poznanie historii i języka naszego kraju – Wielu uczniów w domach rozmawia po rosyjsku. Są rodziny mieszane, które liczą na to, że szkoła nauczy ich polskiego – mówi.

Relacje Macieja Jastrzębskiego z Wierszyna mogliśmy usłyszeć w zarówno porannym, jak i popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Zachęcamy do wysłuchania dołączonych nagrań audycji

***

Tytuły audycji: Zapraszamy do Trójki – ranekZapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzą: Marcin ŁukawskiPatrycjusz Wyżga
Autor materiału: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 25.09.2019
Godziny emisji: 6.25, 16.47

kr

Czytaj także

Syberia: polscy księża inicjują akcję ratowania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:40
Na Syberii polscy księża zainicjowali akcję ratowania starych cmentarzy. Pierwszym efektem współpracy katolickich duchownych z innymi wspólnotami religijnymi jest projekt utworzenia muzeum na terenie dawnego cmentarza. Przez wiele lat w tym miejscu działało wesołe miasteczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ci ludzie ocalili wiarę". Bp Mering poświęcił tablicę ku czci Polaków na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:31
W Wierszynie na Syberii zostanie w środę odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników. Jak dowiedziało się Polskie Radio, tablicę poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej przekazał również dary dla kościoła w Wirszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
rozwiń zwiń