X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zostawić ładny ślad po sobie? O sztuce kaligrafii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 06:44
– W momencie, kiedy jesteśmy zabiegani, znerwicowani i wszystko nas denerwuje, kaligrafia pozwala się zatrzymać – twierdzi Krzysztof Dembowski – z zawodu sędzia, z zamiłowania kaligrafista. 
Audio
  • Zamiast klawiatury ...kaligrafia! (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Galaganov

Mamy coraz mniej okazji do odręcznego pisania. Dzieci w szkołach część prac wykonują z użyciem komputera, a dorośli używają kartki i długopisu wyłącznie do spisywania krótkich notatek. Podczas gdy jedni zapominają o pisaniu odręcznie, drudzy uczą się trudnej sztuki kaligrafii.

– Ta oś pomiędzy okiem, ręką a mózgiem powoduje, że człowiek musi się skoncentrować. Skupia się tylko na tym, co robi, na tym, co pisze i wszystkie problemy od niego odpływają – mówi Krzysztof Dembowski.

– Szereg badań pokazuje nam, że w trakcie pisania zaangażowane są zdecydowanie bardziej intensywnie różne ośrodki w mózgu, niż wtedy, kiedy piszemy na komputerze – wyjaśnia prof. Małgorzata Żytko, pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co, oprócz poczucia spokoju, daje kaligrafia? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 3.10.2019
Godziny emisji: 6.40

kr/kw

Czytaj także

Syberia: polscy księża inicjują akcję ratowania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:40
Na Syberii polscy księża zainicjowali akcję ratowania starych cmentarzy. Pierwszym efektem współpracy katolickich duchownych z innymi wspólnotami religijnymi jest projekt utworzenia muzeum na terenie dawnego cmentarza. Przez wiele lat w tym miejscu działało wesołe miasteczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ci ludzie ocalili wiarę". Bp Mering poświęcił tablicę ku czci Polaków na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:31
W Wierszynie na Syberii zostanie w środę odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników. Jak dowiedziało się Polskie Radio, tablicę poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej przekazał również dary dla kościoła w Wirszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
rozwiń zwiń