Jak zostawić ładny ślad po sobie? O sztuce kaligrafii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 06:44
– W momencie, kiedy jesteśmy zabiegani, znerwicowani i wszystko nas denerwuje, kaligrafia pozwala się zatrzymać – twierdzi Krzysztof Dembowski – z zawodu sędzia, z zamiłowania kaligrafista. 
Audio
  • Zamiast klawiatury ...kaligrafia! (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Galaganov

Mamy coraz mniej okazji do odręcznego pisania. Dzieci w szkołach część prac wykonują z użyciem komputera, a dorośli używają kartki i długopisu wyłącznie do spisywania krótkich notatek. Podczas gdy jedni zapominają o pisaniu odręcznie, drudzy uczą się trudnej sztuki kaligrafii.

– Ta oś pomiędzy okiem, ręką a mózgiem powoduje, że człowiek musi się skoncentrować. Skupia się tylko na tym, co robi, na tym, co pisze i wszystkie problemy od niego odpływają – mówi Krzysztof Dembowski.

– Szereg badań pokazuje nam, że w trakcie pisania zaangażowane są zdecydowanie bardziej intensywnie różne ośrodki w mózgu, niż wtedy, kiedy piszemy na komputerze – wyjaśnia prof. Małgorzata Żytko, pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co, oprócz poczucia spokoju, daje kaligrafia? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 3.10.2019
Godziny emisji: 6.40

kr/kw

Czytaj także

Syberia: polscy księża inicjują akcję ratowania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:40
Na Syberii polscy księża zainicjowali akcję ratowania starych cmentarzy. Pierwszym efektem współpracy katolickich duchownych z innymi wspólnotami religijnymi jest projekt utworzenia muzeum na terenie dawnego cmentarza. Przez wiele lat w tym miejscu działało wesołe miasteczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ci ludzie ocalili wiarę". Bp Mering poświęcił tablicę ku czci Polaków na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:31
W Wierszynie na Syberii zostanie w środę odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników. Jak dowiedziało się Polskie Radio, tablicę poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej przekazał również dary dla kościoła w Wirszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
rozwiń zwiń