Benzyna alkilatowa – paliwo przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:44
Okazuje się, że silnik benzynowy może być bardziej przyjazny środowisku. Wszystko to za sprawą benzyny alkilatowej, która wydziela podczas spalania 40 proc. mniej dwutlenku węgla niż ta powszechnie używana.
Audio
  • Czy czeka nas paliwowa rewolucja? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

– Z każdym rokiem producenci starają się, by paliwa były jak najczystsze. Paliwa ekologiczne, w tym przypadku benzyna alkilatowa, zmniejszają emisję smogu o 40 proc., a emisję substancji szkodliwych o niemal 90 proc. – mówi Kamil Skorupski, prezes zarządu Warter Fuels.

– Benzyna alkilowana nie powstaje w tradycyjnym procesie rafinacji ropy naftowej. Z chemicznego punktu widzenia jest ona syntezowana z innych substancji chemicznych – tłumaczy Bogdan Janus z Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.

Dlaczego pojawienie się benzyny alkilatowej jest dobrą wiadomością dla użytkowników spalinowych kosiarek, pił i podkaszarek? Ile szkodliwych substancji generują te urządzenia zasilane tradycyjnym paliwem? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 7.10.2019
Godziny emisji: 6.41

ml/kw

Czytaj także

Syberia: polscy księża inicjują akcję ratowania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:40
Na Syberii polscy księża zainicjowali akcję ratowania starych cmentarzy. Pierwszym efektem współpracy katolickich duchownych z innymi wspólnotami religijnymi jest projekt utworzenia muzeum na terenie dawnego cmentarza. Przez wiele lat w tym miejscu działało wesołe miasteczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ci ludzie ocalili wiarę". Bp Mering poświęcił tablicę ku czci Polaków na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:31
W Wierszynie na Syberii zostanie w środę odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników. Jak dowiedziało się Polskie Radio, tablicę poświęcił ksiądz biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej przekazał również dary dla kościoła w Wirszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
rozwiń zwiń