FOMO, czyli lęk przed tym, co omija nas w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:28
– Jeżeli każdego dnia jesteśmy bombardowani milionami bodźców, potem trudno jest nam bez tego żyć – mówi psycholog Małgorzata Osowiecka.
Audio
  • Czy jesteśmy skazani na lęk przed byciem offline? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/igorstevanovic

Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona i pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przebudzeniu, jest spojrzenie w jego "czarne lustro", a potem nadgonienie zaległości w mediach społecznościowych, być może naszym problemem jest FOMO. Fear Of Missing Out, czyli lęk przed byciem offline, według najnowszego raportu przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczy 14 proc. polskich internautów powyżej 15. roku życia.

– FOMO to strach przed odłączeniem od mediów społecznościowych, od informacji i od urządzeń, które je nam dostarczają. To także strach przed odłączeniem od tego, by być na czasie i nieustannie aspirować do tego, żeby mieć to, czego się nie ma, a inni mają – wyjaśnia dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, inicjatorka i koordynatorka prac badawczych nad FOMO.

Jak przezwyciężyć lęk przed nie byciem na bieżąco? Wśród przedstawicieli której grupy wiekowej jest on najbardziej powszechny? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziAnna Gacek
Autorka materiału: Justyna Grabarz
Data emisji: 18.10.2019
Godzina emisji: 7.24

kr/mk

Czytaj także

Wybory do Senatu. PKW podała rozkład mandatów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 22:00
Państwowa Komisja Wyborcza Poinformowała, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 48 miejsc w Senacie. Koalicja Obywatelska zdobyła 43 miejsca, Polskie Stronnictwo Ludowe 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2. Polacy wybrali także 4 niezależnych senatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 22:00
Z oficjalnych danych PKW wynika, że PiS w wyborach do Sejmu uzyskało 43,59 proc. głosów. Przekłada się to na 235 posłów i samodzielną większość. Na KO głosowało 27,4 proc. wyborców (134 mandaty), na SLD - 12,56 proc. (49 mandatów), PSL - 8,55 proc. (30 mandatów), a Konfederację - 6,81 proc. (11 mandatów). Frekwencja wyniosła 61,74 proc. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm i Senat. Przypominamy, jakie mają uprawnienia izby parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:46
Sejm i Senat to odpowiednio - niższa i wyższa izba polskiego parlamentu. W tej pierwszej samodzielną większość ma PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała niedzielne wybory, zdobywając 235 mandatów. Z kolei w Senacie minimalnie więcej miejsc zajmie opozycja, która ma 51 mandatów. 
rozwiń zwiń