Cukierek czy psikus? A może po prostu święty spokój?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 06:45
– Rodzice dzieci świętujących Halloween myślą: "No, świetnie! Dzieci będą ganiać, mamy kilka godzin wolnego". Zastanawianie się nad tym, co one tam robią, czy nie zakłócają komuś spokoju, schodzi na dalszy plan – mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Jak rozwiązać halloweenowy problem? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dragon Images

Już 31 października w wielu polskich miastach i miasteczkach pojawią się dzieci przebrane za potwory, superbohaterów i postaci z bajek, z tradycyjnym okrzykiem "cukierek albo psikus!". W naszym kraju świętowanie Halloween wciąż ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Oprócz sporu co do znaczenia święta, kontrowersje budzi także sposób zachowania dzieci.

– Dzieci biegały po całym osiedlu i robiły dużo szkód. Była rozsypana mąka, jajka porozbijane na drzwiach, obsmarowane rowery stojące na korytarzu, nawet w windzie były szkody – skarżą się mieszkanki jednego z podwarszawskich osiedli.

– Obchodzenie Halloween zahacza o nasze poglądy, o naszą wrażliwość. To święto, które przyszło z USA, nie jest nasze, polskie. Jedni będą mieli z tym kłopot, inni nie. Pozostaje pytanie, czy potrafimy o tym ze sobą rozmawiać, czy potrafimy znaleźć jakiś wspólny mianownik – stwierdza Emilia Fredrych, animatorka kultury i koordynatorka inicjatyw lokalnych.

Jakie rozwiązanie zaproponowano, by usunąć problem nieproszonych przebierańców? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziMarcin Łukawski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 30.10.2019
Godzina emisji: 6.37

kr

Czytaj także

Wybory do Senatu. PKW podała rozkład mandatów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 22:00
Państwowa Komisja Wyborcza Poinformowała, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 48 miejsc w Senacie. Koalicja Obywatelska zdobyła 43 miejsca, Polskie Stronnictwo Ludowe 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2. Polacy wybrali także 4 niezależnych senatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 22:00
Z oficjalnych danych PKW wynika, że PiS w wyborach do Sejmu uzyskało 43,59 proc. głosów. Przekłada się to na 235 posłów i samodzielną większość. Na KO głosowało 27,4 proc. wyborców (134 mandaty), na SLD - 12,56 proc. (49 mandatów), PSL - 8,55 proc. (30 mandatów), a Konfederację - 6,81 proc. (11 mandatów). Frekwencja wyniosła 61,74 proc. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm i Senat. Przypominamy, jakie mają uprawnienia izby parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:46
Sejm i Senat to odpowiednio - niższa i wyższa izba polskiego parlamentu. W tej pierwszej samodzielną większość ma PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała niedzielne wybory, zdobywając 235 mandatów. Z kolei w Senacie minimalnie więcej miejsc zajmie opozycja, która ma 51 mandatów. 
rozwiń zwiń