Yellow Boxy – lekarstwo na korki?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:00
Przez 5 miesięcy w Szczecinie testowano Yellow Boxy – specjalne żółte kratki wymalowane na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście. Co daje takie rozwiązanie?
Audio
  • Czy Yellow Boxy rozwiążą problem korków w polskich miastach? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AliaksaB

Yellow Boxy w teorii mogą znacznie poprawić płynność ruchu ulicznego w miastach. To specjalnie wydzielone części jezdni na skrzyżowaniach, które informują, że pojazd, który tam się znajdzie, nie będzie miał możliwości zjechania ze skrzyżowania gdy światło zmieni się na czerwone i zablokuje je.

– Yellow Boxy pojawiły się na kilku skrzyżowaniach w Szczecinie. Po pewnym czasie sami mieszkańcy poprosili o stworzenie ich w kolejnych miejscach. Generalnie, spostrzeżenia zarówno mieszkańców, jak i nasze, są pozytywne – mówi Łukasz Kolasa rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

– Na pewno nie można stwierdzić, że Yellow Boxy wpłynęły negatywnie na ruch, a na pewno zwiększyły jego płynność – informuje sierż. szt. Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Czy takie eksperymentalne oznakowanie jak Yellow Boxy może się w najbliższym czasie pojawić również w innych miastach w Polsce? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 6.11.2019
Godzina emisji: 7.41

ml

Czytaj także

Benzyna alkilatowa – paliwo przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:44
Okazuje się, że silnik benzynowy może być bardziej przyjazny środowisku. Wszystko to za sprawą benzyny alkilatowej, która wydziela podczas spalania 40 proc. mniej dwutlenku węgla niż ta powszechnie używana.
rozwiń zwiń