"Smartfonowa szyja" – czym jest i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:30
– Smartfon trzymamy nisko. Wraz z kolejnymi stopniami zginania głowy z dół zwiększamy obciążenie naszego kręgosłupa. Głowa, która waży pięć kilogramów, zaczyna ważyć znacznie więcej – mówi magister fizjoterapii, Paulina Poświata. 
Audio
  • Smartfon, a postawa ciała (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Veja

Jesteśmy coraz bardziej zapatrzeni w swoje telefony, które służą nam jako zamiennik telewizora czy laptopa, nie wspominając o komputerze stacjonarnym. Szkopuł w tym, że niewielkie rozmiary smartfonów wymagają od nas pochylenia głowy, co nie jest dobre dla naszej postawy ciała.

– "Smartonową szyję" najłatwiej jest zaobserwować poprzez zmierzenie odległości brody od mostka. Broda jest wysunięta do przodu, przez co zniekształca nam się krzywizna szyjna – wyjaśnia ekspertka.

Jak "smartfonowa szyja" wpływa na nasze mięśnie? W jaki sposób rodzice mogą zapobiegać wykształceniu się u dziecka tego zaburzenia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziWojciech Mann
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 8.11.2019
Godzina emisji: 6.22

kr/kw

Czytaj także

Kim chcą być w przyszłości dzisiejsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 07:00
Każdy z nas w dzieciństwie miał swój wymarzony zawód. Chcieliśmy być strażakami, żołnierzami, piosenkarzami. Obecnie preferencje najmłodszych bardzo się zmieniły…
rozwiń zwiń

Czytaj także

FOMO, czyli lęk przed tym, co omija nas w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:28
– Jeżeli każdego dnia jesteśmy bombardowani milionami bodźców, potem trudno jest nam bez tego żyć – mówi psycholog Małgorzata Osowiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykrywacz kłamstw w naszym… smartfonie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 06:43
Szansa, że rozpoznamy kłamstwo u swojego rozmówcy, wynosi 50 proc. A co, jeżeli do jego wykrycia użyjemy sztucznej inteligencji?
rozwiń zwiń