W Poznaniu niepodległość ma słodki smak

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:20
– Staramy się być spadkobiercami tradycji. Przygotowaliśmy prawie 25 tys. rogali świętomarcińskich, które będziemy rozdawać – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Łukasz Łukasik. Czy niedługo, dzięki stolicy Wielkopolski, dzień 11 listopada będzie kojarzył się nam z konkretnymi potrawami tak jak inne polskie święta?
Audio
  • Jak Poznań obhodzi Święto Niepodległości? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskieFoto: shutterstock.com/Radoslaw Maciejewski

W Poznaniu obchody Święta Niepodległości wiążą się jedzeniem rogali świętomarcińskich i korowodem św. Marcina uznawanego za jednego z największych dobroczyńców w historii. Obok słodkości, ważne miejsce w świątecznym menu zajmuje gęsina.

– Chcemy zaproponować gęsinę jako potrawę narodową, tak jak Amerykanie, którzy mają swojego indyka. Gęsina staje się modnym mięsem, bo jest bardzo delikatna i ma wszystkie walory mięsa dietetycznego – opowiada Andrzej Łyszyk, popularyzator gęsiny na imieninach ulicy Świętego Marcina w Poznaniu.

Jaki powinien być idealny rogal świętomarciński? Dlaczego podczas tegorocznego korowodu św. Marcina nie zobaczymy pokazu sztucznych ogni? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

x 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziMarcin Łukawski
Autor materiału: Jacek Butlewski
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Kim chcą być w przyszłości dzisiejsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 07:00
Każdy z nas w dzieciństwie miał swój wymarzony zawód. Chcieliśmy być strażakami, żołnierzami, piosenkarzami. Obecnie preferencje najmłodszych bardzo się zmieniły…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukierek czy psikus? A może po prostu święty spokój?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 06:45
– Rodzice dzieci świętujących Halloween myślą: "No, świetnie! Dzieci będą ganiać, mamy kilka godzin wolnego". Zastanawianie się nad tym, co one tam robią, czy nie zakłócają komuś spokoju, schodzi na dalszy plan – mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądował… piekarnik!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 06:45
– Astronauci raczej nie gotują, a odgrzewają gotowe jedzenie w woreczkach. Mają prowiant jak żołnierze – wyjaśnia Mateusz Borkowicz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Na szczęście to już się zmieniło, bo na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano specjalnie zaprojektowany kosmiczny… piekarnik.
rozwiń zwiń