"Solarny piekarnik" Billa Gatesa wyprze paliwa kopalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 06:50
– W wielu gałęziach przemysłu energia słoneczna może wkrótce zastąpić paliwa kopalne – mówi Bill Gross, jeden z założycieli firmy Heliogen, która, wspierana przez Billa Gatesa, wynalazła nowy rodzaj solarnego pieca wykorzystującego energię solarną i… sztuczną inteligencję.
Audio
  • Bill Gates ogłosił wynalazek, który ma odmienić przemysł (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roel Slootweg

Startup dotychczas funkcjonujący w całkowitej tajemnicy 20 listopada pochwalił się technologią, która pozwala na wygenerowanie temperatury wyższej niż 1000 stopni Celsjusza.

– Urządzenie składa się z wielu luster, które dzięki sztucznej inteligencji i odpowiedniemu oprogramowaniu komputerowemu mogą być tak ustawione, by wytwarzały energię w jednym punkcie. Docelowo ma generować temperaturę 1500 stopni Celsjusza – wyjaśnia Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.

W jakich procesach przemysłowych może pomóc wynalazek firmy Heliogen? Czy jest ona jedyną, która stworzyła podobny projekt? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Ewa Dziardziel
Data emisji: 21.11.2019
Godzina emisji: 6.42

kr/ml

Czytaj także

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądował… piekarnik!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 06:45
– Astronauci raczej nie gotują, a odgrzewają gotowe jedzenie w woreczkach. Mają prowiant jak żołnierze – wyjaśnia Mateusz Borkowicz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Na szczęście to już się zmieniło, bo na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano specjalnie zaprojektowany kosmiczny… piekarnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smartfonowa szyja" – czym jest i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:30
– Smartfon trzymamy nisko. Wraz z kolejnymi stopniami zginania głowy z dół zwiększamy obciążenie naszego kręgosłupa. Głowa, która waży pięć kilogramów, zaczyna ważyć znacznie więcej – mówi magister fizjoterapii, Paulina Poświata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

VR – błaha rozrywka czy nowy wymiar sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 07:50
– VR odpowiada na to, czego ludzie najbardziej pragną od dziecka: pozwala zabrać kogoś na samo dno swoich marzeń – mówi reżyserka dokumentalna, Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń