Czy maszyny stają się… ludzkie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:00
Studenci z Pensylwanii postanowili przeprowadzić pewien eksperyment: zagrali w grę komputerową z robotem. Celem badania było sprawdzenie, na ile człowiek da się wyprowadzić z równowagi, gdy maszyna odnosi się do nas w sposób nieprzyjemny.
Audio
  • Czy maszyny stają się coraz bardziej ludzkie? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Willyam Bradberry

– Robotom nie przypisujemy złych intencji. Traktujemy informację zwrotną z ich strony jako absolutne obiektywne – mówi psycholog Krzysztof Kosy.

– Ludzie mają skłonność do antropomorfizacji i przypisywania ludzkich cech przedmiotom. Krzyczymy na komputer, gdy się zawiesi, czule żegnamy się z samochodem, który właśnie sprzedajemy. Funkcjonujemy w relacjach z przedmiotami tak, jakby to były żywe osoby – wyjaśnia Konstanty Młynarczyk z magazynu "Chip".

Czy roboty mogą być złośliwe? Kiedy w naszych domach pojawią się androidowi asystenci? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 25.11.2019
Godzina emisji: 7.46

ml/mk

Czytaj także

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądował… piekarnik!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 06:45
– Astronauci raczej nie gotują, a odgrzewają gotowe jedzenie w woreczkach. Mają prowiant jak żołnierze – wyjaśnia Mateusz Borkowicz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Na szczęście to już się zmieniło, bo na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano specjalnie zaprojektowany kosmiczny… piekarnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smartfonowa szyja" – czym jest i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:30
– Smartfon trzymamy nisko. Wraz z kolejnymi stopniami zginania głowy z dół zwiększamy obciążenie naszego kręgosłupa. Głowa, która waży pięć kilogramów, zaczyna ważyć znacznie więcej – mówi magister fizjoterapii, Paulina Poświata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

VR – błaha rozrywka czy nowy wymiar sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 07:50
– VR odpowiada na to, czego ludzie najbardziej pragną od dziecka: pozwala zabrać kogoś na samo dno swoich marzeń – mówi reżyserka dokumentalna, Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń