Druga twarz Stanisława Barei odkryta po 66 latach!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:55
Jest czarno-biała, trwa czternaście minut i jak przekonują ci, którzy ją widzieli, robi ogromne wrażenie. Mowa o studenckiej etiudzie Stanisława Barei – "Drugie sumienie" – pierwszym filmie reżysera.
Audio
  • Nieznany film Stanisława Barei (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Stanisław Bareja
Stanisław BarejaFoto: PAP/CAF/Stefan Kraszewski

Powstała w łódzkiej szkole filmowej w sierpniu 1953. Później zaginęła. Teraz pracownikom uczelni, a także Maciejowi Replewiczowi, autorowi książki "Stanisław Bareja Alternatywnie", udało się ją odnaleźć.

– Film jest bardzo zaskakujący. Główną postacią jest podoficer hitlerowski niemieckiej policji, a akcja rozgrywa się w okupowanej Polsce – zdradza pisarz. – Mimo że etiuda została zrealizowana przez studenta czwartego roku, widać było, że człowiek, który ją stworzył, będzie dobrym reżyserem – dodaje.

Do jakiego gatunku filmowego można przypisać filmowy debiut Stanisława Barei? Czy w przyszłości możemy spodziewać się ujawnienia kolejnych zaginionych filmów tego twórcy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Marcin Pośpiech
Data emisji: 5.12.2019
Godzina emisji: 7.40

kr/mk

Czytaj także

Stanisław Bareja. Najważniejsze filmy i kulisy pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:00
Specjalne wydanie "Akademii rozrywki", wprost z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, poświęcone było Stanisławowi Barei. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Trójka świętowała 90. urodziny Stanisława Barei!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 22:00
Chyba każdy Polak wie, jaki jest miś na miarę naszych możliwość, kto z twarzy podobny jest zupełnie do nikogo i ile powinno być procent cukru w cukrze. A wiemy to dzięki Stanisławowi Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Bareja, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:20
– Stanisław Bareja pokazywał nas takimi, jakimi jesteśmy: może nieco w krzywym zwierciadle, lecz bez żadnego upiększania. Oprócz tego, że był reżyserem, był człowiekiem bardzo uczciwym i niesamowicie odważnym – mówi o twórcy "Misia" Maciej Replewicz, autor książki "Stanisław Bareja alternatywnie".
rozwiń zwiń