Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:25
"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.
Audio
  • Rekonstrukcje wydarzeń z grudnia '81 coraz popularniejsze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 roku
Coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 rokuFoto: PAP/Piotr Polak

Hasło "rekonstrukcja historyczna" bardziej kojarzy nam się z inscenizowaniem wydarzeń takich jak bitwa pod Grunwaldem czy II wojna światowa. Jednak, jak podkreśla Tomasz Sobczak, rekonstruktor z serwisu Milicja.info, coraz więcej osób pragnie symbolicznie powrócić do schyłku 1981 roku – Nie chcę powiedzieć, że istnieje moda na rekonstruowanie milicji, ale na pewno rekonstruktorów jest coraz więcej. W ubiegłym roku w Piastowie przypominaliśmy kilka typowych scenek ze stanu wojennego, niejednokrotnie tragicznych dla wielu osób.

Czy tego typu inicjatywy nie są, mimo wszystko, kontrowersyjne? – Trzeba to mocno niuansować. Jeżeli za tą pasją nie idzie gloryfikacja takich formacji, to jest to w porządku. Jeżeli jest ona wykorzystywana w celach edukacyjnych, należy temu nawet przyklasnąć – ocenia historyk Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

– To jest przede wszystkim odgrywanie pewnej roli, do której trzeba mieć dystans. Nie propagujemy przemocy, po prostu pokazujemy jak było – dodaje Tomasz Sobczak.

Jak na widok rekonstruktorów wydarzeń ze stanu wojennego reagują przechodnie? Który z milicyjnych pojazdów nazywano "świetlicą" lub "dyskoteką"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Stan wojenny Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 6.18

kr/ml

Czytaj także

Cukierek czy psikus? A może po prostu święty spokój?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 06:45
– Rodzice dzieci świętujących Halloween myślą: "No, świetnie! Dzieci będą ganiać, mamy kilka godzin wolnego". Zastanawianie się nad tym, co one tam robią, czy nie zakłócają komuś spokoju, schodzi na dalszy plan – mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu niepodległość ma słodki smak

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:20
– Staramy się być spadkobiercami tradycji. Przygotowaliśmy prawie 25 tys. rogali świętomarcińskich, które będziemy rozdawać – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Łukasz Łukasik. Czy niedługo, dzięki stolicy Wielkopolski, dzień 11 listopada będzie kojarzył się nam z konkretnymi potrawami tak jak inne polskie święta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Black Friday. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 06:30
Ostatni piątek listopada to dzień, podczas którego wiele osób popada w zakupowy szał. Ogromne przeceny, wielkie okazje, jedyne w ciągu całego roku. Czy aby na pewno?
rozwiń zwiń