Coraz mniej samochodów na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:10
W Polsce jest coraz mniej chętnych by zdawać na prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku będzie o 50 tysięcy mniej nowych kierowców niż w 2019. 
Audio
  • Polacy rezygnują z prawa jazdy? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Avigator Fortuner

Wpływ na ten trend ma demografia. Coraz częściej słychać też głosy, że zmiana mentalności i nawyków wpływa na przybywanie osób, które świadomie rezygnują z samochodu. – Coraz więcej osób mieszka w dużych miastach. W takich miejscach mamy dostępność komunikacji zbiorowej, ale też nowoczesnych form przemieszczania się. Dobrym przykładem są tutaj hulajnogi elektryczne czy rowery z wypożyczalni. Dzięki temu niektórzy mogą w szybki sposób przemieszczać się bez używania samochodu – mówi Krzysztof Kowalczyk z Polskiego Związku Motorowego. 

Dlaczego niektórzy świadomie rezygnują z samochodu? Czy wygodniej jest poruszać się środkami transportu publicznego? Czy w mniejszych miastach i wsiach auto jest niezbędne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 7.44

kw/kr

Czytaj także

Dziś Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 07:50
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Uroczystości rozpoczną się o 16.30 w Filharmonii Sztokholmskiej, gdzie król Szwecji wręczy pisarce złoty medal i dyplom. Jak będą przebiegać uroczystości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy jest najlepszy moment na kupno choinki?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:30
Tradycja stawiania w domu choinki na święta Bożego Narodzenia przybyła do nas z Niemiec na początku XIX wieku. Dawniej Polacy wstrzymywali się z przystrojeniem drzewka do Wigilii lub dnia wcześniej. Dziś są mniej cierpliwi, o czym dobrze wiedzą sprzedawcy, którzy rozkładają swoje stoiska już na początku grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:25
"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.
rozwiń zwiń