Zamiast papieru – specjalny kod. E-recepty dostępne od 8 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 07:50
Koniec z "papierkową robotą" i rozszyfrowywaniem niewyraźnego pisma lekarzy. Już 8 stycznia w całej Polsce tradycyjne recepty zostaną wycofane z obiegu i zostaną zastąpione e-receptami. Jak z nich korzystać?
Audio
  • E-recepty – co warto o nich wiedzieć? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/BlurryMe

Pierwszym krokiem jest utworzenie Internetowego Konta Pacjenta, które daje lekarzowi wiedzę, jakie leki zażywamy. Jak podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, najważniejszy jest czterocyfrowy kod dostępu, który możemy otrzymać podczas wizyty w gabinecie lub drogą mailową.

– W aptece podajemy nasz numer PESEL i kod. Wtedy farmaceuta odnajduje receptę na swoim komputerze. Jeżeli chcemy otrzymać e-receptę za pośrednictwem maila, na naszą skrzynkę dostajemy plik PDF, który później pokazujemy w aptece i farmaceuta skanuje kod kreskowy – wyjaśnia ekspert.

Ci, którzy wolą realizować recepty tradycyjną metodą, nie mają powodów do obaw. Na życzenie lekarz nadal będzie mógł wystawić receptę papierową, a ponadto pacjent będzie mógł otrzymać e-receptę drogą SMS-ową. Jest to znaczne ułatwienie dla seniorów i innych osób, które nie potrafią lub nie mogą korzystać ze smartfonu z dostępem do Internetu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 07.01.2020
Godzina emisji: 7.44

kr/gs

Czytaj także

Szpitalna dieta. Więcej i smaczniej dla przyszłych mam?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 07:50
Ministerstwo Zdrowia przyznało, że posiłki podawane w szpitalu przyszłym matkom często są niewystarczającej jakości. Rozwiązaniem problemu ma być objęcie wybranej grupy pacjentek specjalnym programem pilotażowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka dentystyczna dla uczniów za darmo i bez limitów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 07:50
Od 12 września zacznie obowiązywać ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suplementowy zawrót głowy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 08:00
Ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że sięga po suplementy diety. Zachęcają nas do tego często uśmiechnięci aktorzy grający w reklamach lekarzy i farmaceutów. Jednakże, niedługo takie spoty znikną z ekranów naszych telewizorów.
rozwiń zwiń