Pogodowy kryzys w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:00
Kalendarzowa zima trwa, mimo że widok za naszymi oknami mógłby sugerować co innego. Tymczasem, mrozy i silne opady śniegu nawiedzają miejsca, w których do tej pory nie pojawiały się z taką siłą.
Audio
  • Atak zimy w Afganistanie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nebojsa Markovic

Co najmniej 17 osób zmarło w minioną sobotę w Afganistanie w wyniku wystąpienia bardzo niskich temperatur i silnych opadów śniegu oraz deszczu – poinformowały władze i dodały, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, gdyż cały czas zbierają informacje. Wśród ofiar jest co najmniej osiem osób z prowincji Herat na zachodzie kraju. Zginęły one, kiedy pod ciężarem śniegu zawaliły się dachy dwóch domów.

– Doniesienia o ekstremalnie niskich temperaturach popłynęły nie tylko z Afganistanu, ale i z Pakistanu, a nawet z Arabii Saudyjskiej. O ile w Kabulu i na północy kraju śnieg nie jest czymś nieznanym, to jednak tak wielkie opady powodują ogromne kłopoty – mówi Ernest Zozuń.

"Nie spodziewaliśmy się tak silnej fali zimna" – powiedział agencji Reutera Tamim Azimi, rzecznik zespołu do spraw klęsk żywiołowych. Agencja Reutera podkreśla, że ekstremalne zimy w Afganistanie nie są niezwykłym zjawiskiem, z danych udostępnionych przez tamtejszy instytut meteorologii wynika jednak, że tegoroczna zima jest wyjątkowo sroga. W niektórych częściach kraju temperatura spadła do -12 st. C. 

W wyniku ataku zimy w Afganistanie w tym roku zmarło już około 40 osób. Wiele jest zaginionych. Silne opady śniegu spowodowały, że od 1 stycznia zamkniętych jest kilka ważnych dróg, w tym przecinający Hindukusz tunel Salang i autostrada łącząca Kabul z Kandaharem.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Ernest Zozuń
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 6.38

IAR/ml/kr

Czytaj także

Sytuacja w Afryce po przejściu cyklonu Idai

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 17:30
Do ponad 200 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego cyklonu Idai i powodzi, które nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia Mozambik – poinformował we wtorek prezydent tego kraju, Filipe Nyusi, w telewizyjnym wystąpieniu po posiedzeniu rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śniegu na razie niewiele, ale w niedzielę zacznie się astronomiczna zima

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:26
W niedzielę rano (o godz. 5.19) w momencie przesilenia zimowego rozpocznie się astronomiczna zima. Potrwa ona do 20 marca, kiedy ustąpi miejsca wiośnie.
rozwiń zwiń