Styczeń – świetna pora na… grzybobranie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:00
Trudno w to uwierzyć, ale w polskich lasach pojawiły się… grzyby. Mimo że kalendarz wyraźnie pokazuje środek stycznia, grzybiarze publikują w mediach społecznościowych zdjęcia swoich leśnych zdobyczy.
Audio
  • Styczniowe grzybobranie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/iwciagr

– Jest zima, ale ostatnie borowiki zbierano nawet 31 grudnia. Na naszym portalu ogłosiliśmy konkurs na ostatniego borowika. W zachodniopomorskim, na Kaszubach – tam jeszcze 3 stycznia pojawiały się grzyby – zaskakuje Wiesław Kamiński z portalu nagrzyby.pl.

– Myślę, że grzyby nie wiedzą, że jest zima. Ja też nie wyjęłam ciągle zimowego płaszcza z szafy i podobnie jest z grzybnią. Mamy teraz więcej opadów deszczu, niż na przykład we wrześniu, więc warunki są idealne, by grzyby się pojawiały – mówi dr Julia Pawłowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dobre wiadomości dla grzybiarzy nie są jednak równie pozytywną informacją dla wszystkich. Panujące obecnie warunki mogą przyczynić się także do rozwoju grzybów niezwykle szkodliwych. – Grzyby pasożytnicze, które bytują na drzewach, doprowadzają do ich zamierania. Mamy w związku z tym duży problem – zwraca uwagę Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 6.40

ml/kr

Czytaj także

Sytuacja w Afryce po przejściu cyklonu Idai

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 17:30
Do ponad 200 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego cyklonu Idai i powodzi, które nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia Mozambik – poinformował we wtorek prezydent tego kraju, Filipe Nyusi, w telewizyjnym wystąpieniu po posiedzeniu rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śniegu na razie niewiele, ale w niedzielę zacznie się astronomiczna zima

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:26
W niedzielę rano (o godz. 5.19) w momencie przesilenia zimowego rozpocznie się astronomiczna zima. Potrwa ona do 20 marca, kiedy ustąpi miejsca wiośnie.
rozwiń zwiń