Babcing, czyli seniorki aktywne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 06:45
– Chciałabym być taką zwykłą babcią, do której można przyjść, wypłakać się, przytulić. Ale Internet jest w tej chwili na czasie i wymiana doświadczeń jest dla nas bardzo ważna – mówi Małgorzata Mika, członkini facebookowej grupy "Mądre Babcie".
Audio
  • Babcie coraz aktywniejszą grupą w internecie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bojan Milinkov

Jak wynika z badań mediów społecznościowych, to właśnie babcie są jedną z najprężniej działających grup dyskusyjnych w sieci. Facebookowa grupa "Mądre Babcie" po niewiele ponad roku liczy prawie 15,5 tys. członkiń i kieruje się mądrymi, żelaznymi zasadami – należy być uprzejmym, nie poruszać tematów związanych z polityką oraz religią i nie narzekać, a dzielić się wyłącznie tymi informacjami, które poprawiają humor.

– Moje babcie od rana się pozdrawiają i wysyłają milion kartek na dobranoc. Widać ich sprawność w posługiwaniu się różnymi narzędziami – GIF-ami czy pocztówkami. Mamy też moduł kulinarny czy moduł, gdzie babcie pokazują swoje stylizacje – opowiada Beata Borucka, założycielka społeczności i babcia trojga wnucząt.


Seniorów wśród internautów ciągle przybywa   Foto: Gemius Seniorów wśród internautów ciągle przybywa Foto: Gemius
Babcie to jedna z najaktywniejszych grup dyskusyjnych w sieci   Foto: Gemius Babcie to jedna z najaktywniejszych grup dyskusyjnych w sieci Foto: Gemius

Babcing, czyli świadome bycie babcią

Na forum istnieje także sekcja poświęcona feriom, a jest to czas, gdy zapracowani rodzice podrzucają dzieci babciom i dziadkom, by sami oddać się odpoczynkowi. I tu pojawia się pytanie – czym zainteresować wnuczęta w różnym wieku i jak z nimi rozmawiać? M.in. takie pytania zadają sobie wzajemnie uczestniczki społeczności, co poskutkowało pojawieniem się pojęcia "babcingu".

– Babcing jest przedłużeniem bardzo modnego obecnie parentingu, czyli świadomego rodzicielstwa. Bardzo lubię wielopokoleniowość. Kiedy zostałam babcią, chciałam uczestniczyć w życiu wnucząt i budować fajne relacje. Chciałam dzielić się swoimi odczuciami i przygodami z babcingiem – dodaje twórczyni "Mądrych Babć".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 6.41

kr/Gemius/ml

Czytaj także

Dziś Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 07:50
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Uroczystości rozpoczną się o 16.30 w Filharmonii Sztokholmskiej, gdzie król Szwecji wręczy pisarce złoty medal i dyplom. Jak będą przebiegać uroczystości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy jest najlepszy moment na kupno choinki?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:30
Tradycja stawiania w domu choinki na święta Bożego Narodzenia przybyła do nas z Niemiec na początku XIX wieku. Dawniej Polacy wstrzymywali się z przystrojeniem drzewka do Wigilii lub dnia wcześniej. Dziś są mniej cierpliwi, o czym dobrze wiedzą sprzedawcy, którzy rozkładają swoje stoiska już na początku grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcje wybuchu stanu wojennego – żywa lekcja historii najnowszej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:25
"Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się na przepaścią" – tymi słowami generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Wybrzmiewają one równie mocno 38 lat później, podczas rekonstrukcji najważniejszych epizodów z tego trudnego dla kraju okresu.
rozwiń zwiń