Takiej zimy nie było od lat – jak zaradzimy zbliżającej się suszy?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 06:45
– W tym roku do szkoły podstawowej pójdzie pierwsze pokolenie dzieciaków, które jeżeli mieszkają w Polsce centralnej czy północnej, a nigdy nie wyjeżdżały w góry, nie potrafią lepić bałwana – to smutny wniosek rzecznika Wód Polskich Sergiusza Kieruzala.
Audio
  • Polska w obliczu największej od 50 lat suszy (Zapraszamy do Trójki – ranek)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ermak Oksana

Lepienie bałwanów, tworzenie "śnieżnych orłów" i inne zimowe zabawy mogą niebawem odejść w zupełne zapomnienie, co i tak nie jest największym zmartwieniem Polaków. Kraj może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza, jeśli po wiośnie utrzyma się niski poziom opadów. Od lat nie mieliśmy sytuacji, w której zima była tak ciepła i z tak małą ilością śniegu.

– W tym roku na projekty tzw. małej retencji, których skutkiem ma być zatrzymywanie większej ilości wody w środowisku, wydamy 400 mln zł. Tę kwotę przeznaczymy przede wszystkim na meliorację korytową, budowę zastawek oraz budowę i remont urządzeń wodnych – informuje minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – Cały proces, który przygotowujemy na ten rok, skupia się przede wszystkim na walce z suszą. Jest to niezwykle trudne, ponieważ to, co tej pory służyło melioracji, czyli osuszaniu, trzeba odwrócić i przygotować na nawadnianie – dodaje.

Zasoby wodne i susza w Polsce  Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz Zasoby wodne i susza w Polsce Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz

– Są to lata rekordowe i niespotykane w 150-letniej historii obserwacji meteorologicznej w Puławach. Wszystkie inwestycje w infrastrukturę wodną będą trwały pewnie parę lat, ale są to działania jak najbardziej pożądane i mogą sprawić, że będzie lepiej – mówi prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 05.02.2019
Godzina emisji: 6.38

kr/ml

Czytaj także

Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:20
Jak się ubrać idąc na wycieczkę, co ze sobą wziąć, jak się zachować w górach i gdzie szukać tych informacji, jeśli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, przypominali m.in. Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański i Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solarny piekarnik" Billa Gatesa wyprze paliwa kopalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 06:50
– W wielu gałęziach przemysłu energia słoneczna może wkrótce zastąpić paliwa kopalne – mówi Bill Gross, jeden z założycieli firmy Heliogen, która, wspierana przez Billa Gatesa, wynalazła nowy rodzaj solarnego pieca wykorzystującego energię solarną i… sztuczną inteligencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Styczeń – świetna pora na… grzybobranie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:00
Trudno w to uwierzyć, ale w polskich lasach pojawiły się… grzyby. Mimo że kalendarz wyraźnie pokazuje środek stycznia, grzybiarze publikują w mediach społecznościowych zdjęcia swoich leśnych zdobyczy.
rozwiń zwiń