Tłusty czwartek, czyli 100 milionów pączków w jeden dzień!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 20:23
– Jesteśmy rekordzistami pod tym względem. Decyduje o tym przywiązanie do tradycji – mówiła Karolina Szlapańska z programu "Doceń polskie". 
Audio
  • Czy w tłusty czwartek pączki smakują najlepiej? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Pączki sprzedawane w Pracowni Cukierniczej Zagoździński przy ul. Górczewskiej w Warszawie. Dziś  tradycyjnie obchodzimy tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału
Pączki sprzedawane w Pracowni Cukierniczej "Zagoździński" przy ul. Górczewskiej w Warszawie. Dziś tradycyjnie obchodzimy tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawałuFoto: PAP/Mateusz Marek

Jak jednak połączyć słabość Polaków do pączków ze zdrowym odżywianiem? Profesor nauk farmaceutycznych Iwona Wawer zwracała uwagę, że można na jeden dzień zrezygnować z ograniczania cukru. – Glukoza jest potrzebna, bo to jest paliwo dla wszystkich pracujących organów. Jeżeli raz w tłusty czwartek zaszalejemy, to nam to nie zaszkodzi – przekonuje, jednocześnie dodając, że konieczne jest wywieranie nacisku na przemysł spożywczy, aby obniżono ilość cukru w produktach, które spożywamy na co dzień. 

Jak przygotować dobre ciasto drożdżowe? Czy pączki mogą się nie udać? Jakie nadzienia są najpopularniejsze?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 20.02.2020
Godzina emisji: 6.39

Czytaj także

Tłusty czwartek w wersji light. Zobacz przepis na zdrowe pieczone fit pączki bez masła i cukru

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 10:54
Wiele osób nie wyobraża sobie tłustego czwartku bez smacznego i solidnego pączka. I choć tłumaczymy sobie, że to wyjątkowy dzień w roku, a nasze łakomstwo jest usprawiedliwione, niektórzy z nas nie mogą pozwolić sobie na tłuste przysmaki. Rozwiązaniem są zdrowe pieczone pączki, które możemy przygotować sami i jeść bez wyrzutów sumienia!
rozwiń zwiń