Powstały już tysiące. Wolontariusze szyją maseczki ochronne

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 15:55
– Cała Polska działa. My też. Musimy, chcemy i mamy mnóstwo osób, które chcą pomagać, a jest taki bardzo trudny czas teraz, więc trzeba działać – mówi Aleksandra Krzos, która jest jedną z osób zaangażowanych w szycie maseczek w ramach inicjatywy "Widzialna ręka – Starachowice".
Audio
  • Jak uszyć samemu uszyć maseczkę ochronną? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ TextureWorld

Maseczki, które powstają w ramach rozmaitych inicjatyw rozsianych po całej Polsce, trafiają m.in. do szpitali i przychodni, gdzie ich brakuje. – Kiedy zaczynaliśmy tę akcję, też miałam bardzo duże wątpliwości dotyczące sterylności, bezpieczeństwa – przyznaje doktor Kamila Kamińska-Sztark ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, jako pierwsza zainicjowała akcję szycia maseczek. – Miałyśmy dosłownie cztery maszyny i dwie dziewczyny, które potrafią szyć. Wymyśliłam, że dajemy ogłoszenie na "Widzialną rękę". W ciągu trzech dni miałyśmy 30 maszyn – opowiada. 


fot. Shutterstock.com/Natalia Golubnycha fot. Shutterstock.com/Natalia Golubnycha

Do uszycia maseczki potrzebny jest kawałek materiału o wymiarach 20 na 21 jeden centymetrów. Warto wybrać bawełnę, którą można wysterylizować i używać wielokrotnie. – Dwie warstwy bawełny zaginamy przy pomocy żelazka. Tworzy nam się harmonijka, która po założeniu na twarz będzie się nam rozciągać. Pomiędzy dwie warstwy  możemy włożyć jeszcze fizelinę. Sugerowałabym, żeby była to tkanina syntetyczna, która nie będzie zbierała wilgoci ani wody. Łączymy, przeszywamy – wyjaśnia projektantka, Monika Idzikowska, która współpracuje ze stowarzyszeniem. W akcję szycia zaangażowali się także harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 27.03.2020
Godzina emisji: 7.14

gs

Czytaj także

Krew potrzebna od zaraz. Jak radzą sobie stacje krwiodawstwa?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:03
Decyzją centrali Narodowego Funduszu Zdrowia do końca tygodnia zostały ograniczone przyjęcia na zabiegi i operacje planowane. Od 30 marca mają być one zupełnie wstrzymane, aby choć trochę zahamować kryzys związany z brakiem krwi. Do pomocy akcji krwiodawstwa zostali zaangażowani żołnierze, którzy przez ostatnie dni oddali 95 litrów krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dalsze obostrzenia w walce z koronawirusem. Prof. Gut: nie ma innej drogi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:51
Jak zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut obostrzenia w przemieszczaniu się lepiej wprowadzić wcześniej niż spóźnić się z wprowadzeniem takiego rozwiązania, do czego doszło w kilku krajach. – Chodzi o to, żeby ograniczyć maksymalnie kontakty, bo wirus przekazuje się między ludźmi. Nie ma innej drogi – mówił gość "Pulsu Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
rozwiń zwiń