Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
Audio
  • Wsparcie dla Powstańców Warszawskich w czasach koronawirusa (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w akcji dowożenie posiłków do mieszkań uczestników Powstania Warszawskiego, 30 marca 2020 w Warszawie
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w akcji dowożenie posiłków do mieszkań uczestników Powstania Warszawskiego, 30 marca 2020 w WarszawieFoto: PAP/Kalbar

Dom wsparcia dla Powstańców Warszawskich, siedziba Związku Powstańców Warszawskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zostały zamknięte. Pozbawia to Powstańców możliwości rehabilitacji, korzystania z oferowanych przez placówki posiłków oraz spotkań. W jakiej formie pomoc jest im udzielana w obecnej sytuacji?

– Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego dzwonią do Powstańców, by dowiedzieć się, czy wszystko jest u nich w porządku, jak znoszą kwarantannę. Do tych z Powstańców, którzy tego potrzebują, są przywożone posiłki z domu opieki na Muranowie. Czasami Powstańcy proszą nas pomoc w drobnych sprawach. Najczęstsze prośby to te o przywiezienie leków lub o ułatwienie kontaktu z lekarzem – wyjaśnia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak możemy pomóc Powstańcom Warszawskim?

Jan Ołdakowski zachęca do kontaktu z muzeum każdego, kto chce pomóc Powstańcom przebywających w swoich w domach – czy to poprzez zdalne dyżury telefoniczne, czy też dostarczanie im niezbędnych artykułów jak żywność i leki. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 30.03.2020
Godzina emisji: 8.46

kr/gs

Czytaj także

Krew potrzebna od zaraz. Jak radzą sobie stacje krwiodawstwa?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:03
Decyzją centrali Narodowego Funduszu Zdrowia do końca tygodnia zostały ograniczone przyjęcia na zabiegi i operacje planowane. Od 30 marca mają być one zupełnie wstrzymane, aby choć trochę zahamować kryzys związany z brakiem krwi. Do pomocy akcji krwiodawstwa zostali zaangażowani żołnierze, którzy przez ostatnie dni oddali 95 litrów krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dalsze obostrzenia w walce z koronawirusem. Prof. Gut: nie ma innej drogi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:51
Jak zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut obostrzenia w przemieszczaniu się lepiej wprowadzić wcześniej niż spóźnić się z wprowadzeniem takiego rozwiązania, do czego doszło w kilku krajach. – Chodzi o to, żeby ograniczyć maksymalnie kontakty, bo wirus przekazuje się między ludźmi. Nie ma innej drogi – mówił gość "Pulsu Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
rozwiń zwiń