Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
Audio
  • Statystyka a COVID-19. Jakie dane publikują poszczególne kraje? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FamVeld

– Należy sprecyzować, kogo możemy uważać za osobę wyleczoną – podkreśla w rozmowie z Piotrem Łodejem wiceprezydent europejskiej Sekcji Kontroli Zakażeń prof. Maria Gańczak. – Według światowych agend zajmujących się nadzorem epidemiologicznym osoba wyleczona to taka, która ma za sobą dwa ujemne testy wykrywające materiał genetyczny wirusa wykonane w odstępie jednego dnia i która nie ma objawów klinicznych oraz radiologicznych wskazujących na uszkodzenie tkanki płucnej. Jeżeli przebieg choroby był bardzo krótki, testy należy wykonać w odstępie tygodnia.

Który kraj jest najskuteczniejszy w leczeniu COVID-19?

Jak wyjaśnia epidemiolog, podawana w statystykach liczba osób wyzdrowiałych oraz liczba ofiar śmiertelnych są kształtowane przez sposób gromadzenia i raportowania danych, a więc różni się od stanu rzeczywistego. – Przyjmując kryteria, według których dana osoba jest wyleczona, to najwięcej wyleczonych jest w Chinach. Natomiast jeżeli patrzymy na wskaźniki śmiertelności, to te statystyki są zupełnie inne. Jeżeli jest kraj, który nie zalicza zgonów z powodu koronawirusa u osób, które miały choroby współistniejące, to tych zgonów mamy relatywnie mniej w porównaniu z krajami, które włączają takich pacjentów do statystyk – wyjaśnia prof. Gańczak. – Wiemy, że najniższa śmiertelność jest w Niemczech. Tam umiera tylko jeden pacjent na 250 zakażonych – dodaje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Maria Gańczak (epidemiolog,  wiceprezydent europejskiej Sekcji Kontroli Zakażeń)
Data emisji: 30.03.2020
Godzina emisji: 9.41

kr/gs

Czytaj także

Krew potrzebna od zaraz. Jak radzą sobie stacje krwiodawstwa?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:03
Decyzją centrali Narodowego Funduszu Zdrowia do końca tygodnia zostały ograniczone przyjęcia na zabiegi i operacje planowane. Od 30 marca mają być one zupełnie wstrzymane, aby choć trochę zahamować kryzys związany z brakiem krwi. Do pomocy akcji krwiodawstwa zostali zaangażowani żołnierze, którzy przez ostatnie dni oddali 95 litrów krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dalsze obostrzenia w walce z koronawirusem. Prof. Gut: nie ma innej drogi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:51
Jak zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut obostrzenia w przemieszczaniu się lepiej wprowadzić wcześniej niż spóźnić się z wprowadzeniem takiego rozwiązania, do czego doszło w kilku krajach. – Chodzi o to, żeby ograniczyć maksymalnie kontakty, bo wirus przekazuje się między ludźmi. Nie ma innej drogi – mówił gość "Pulsu Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
rozwiń zwiń