"Uwolnij Złomka" i podaruj innym sprzęt do nauki w domu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 06:58
"Mamy osiem komputerów, wyczyszczonych i gotowych do pracy. Możemy wysłać za darmo. #Poznań." – tak brzmi jedno z internetowych ogłoszeń powstałych w odpowiedzi na potrzeby uczniów, nauczycieli i wszystkich innych, którzy potrzebują sprzętu do pracy zdalnej, ale nie mogą sobie na niego pozwolić. 
Audio
  • Uczniom i nauczycielom brakuje sprzętu do pracy zdalnej. Jak im pomóc? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/khamkhor

Osoby gotowe oddać nieużywane laptopy, komputery stacjonarne, drukarki czy smartfony oraz tych, którzy chętnie je przyjmą na czas epidemii, skupiają liczne internetowe akcje, w tym facebookowa grupa "Uwolnij Złomka", do której należy już 1,5 tys. członków.

O inicjatywie stworzonej przez informatyków, pracowników fundacji oraz szkół opowiedział jej współorganizator Tomasz Staśkiewicz – Zgłaszają się do nas rodziny, gdzie jest np. trójka lub piątka dzieci, które mają do dyspozycji tylko jednego smartfona, z którego pomocą muszą nie tylko odbyć i odrobić lekcje, ale i napisać test ośmioklasisty – mówi.

Do facebookowej grupy "Uwolnij Złomka" należy już 1,5 tys. osób (foto: facebook.com/groups/uwolnijzlomka) Do facebookowej grupy "Uwolnij Złomka" należy już 1,5 tys. osób (foto: facebook.com/groups/uwolnijzlomka)

Twórcy tego typu inicjatyw odpowiadają także za przygotowanie pozyskanego sprzętu do pracy. Jak się okazuje, przywrócenie dobrego stanu komputerowi, który już miesiące lub lata temu skazaliśmy na pokrywanie się kurzem, nie jest trudnym zadaniem. – Tak naprawdę komputer kupiony 10 lat temu po przeinstalowaniu i przeczyszczeniu systemu operacyjnego jest jak najbardziej używalny. To nie musi być zupełnie nowy sprzęt, tylko taki, który nie był używany od kilku lat – wyjaśnia Maciej Broniarz, współorganizator akcji "IT Dla Edukacji".

Na facebookowej grupie "IT Dla Edukacji" nauczyciele mogą znaleźć także dodatkowe informacje oraz wsparcie ekspertów we wdrażaniu programów służących nauczaniu online.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 6.49

kr

Czytaj także

Powstały już tysiące. Wolontariusze szyją maseczki ochronne

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 15:55
– Cała Polska działa. My też. Musimy, chcemy i mamy mnóstwo osób, które chcą pomagać, a jest taki bardzo trudny czas teraz, więc trzeba działać – mówi Aleksandra Krzos, która jest jedną z osób zaangażowanych w szycie maseczek w ramach inicjatywy "Widzialna ręka – Starachowice".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półmaraton w czterech ścianach, czyli wirtualne biegi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 06:58
Jak wiemy, wszystkie imprezy sportowe zostały odwołane, a tych zaplanowanych na lato jest niepewny. W tej sytuacji wielu uprawiających sport zarówno zawodowo, jak i amatorsko nadal chce czerpać przyjemność ze se swojej pasji i utrzymać kondycję. Jak to robić? Z pomocą, jak i w wielu innych sferach życia, pośpieszyła technologia.
rozwiń zwiń