Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego
Miasto Salerno poddaje kontroli temperaturę ciała i rejestruje wszystkich pasażerów przyjeżdżających autobusów Foto: PAP/Photoshot/Michele Amoruso

– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.

Posłuchaj

Polski ratownik medyczny opowiada o pracy w Lombardii. Jak Włosi próbują zapanować nad epidemią? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Pustka i cisza

Do miasta Brescii w Lombardii przybyła grupa 15 polskich lekarzy i ratowników medycznych z Medycznego Centrum Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej certyfikowanego przez Światową Organizację Zdrowia oraz lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego. Michał Madejski jest jednym z nich. 

– Pracujemy w jednym z największych szpitali tego stutysięcznego miasta, które teraz wygląda jak opuszczone. Panuje całkowity zakaz poruszania się, z wyłączeniem osób, które udają się do pracy w szpitalu. Tym, co rzuca się w oczy w kwestii profilaktyki zachorowań, jest to, że pacjenci przyjmowani do szpitala są, jeżeli pozwala na to ich stan, odsyłani do domów, gdzie opiekuje się nimi lekarz rodzinny. W szpitalu, jeżeli chodzi o chorych na COVID-19, pozostają tylko te osoby, które wymagają leczenia szpitalnego – opowiada rozmówca Michała Żakowskiego.

–To ludzie o bardzo wysokim poziomie wiedzy medycznej i ogromnym poczuciu odpowiedzialności za pacjenta – mówi Michał Madejski o włoskich lekarzach  (foto: PAP/IPA/ABACA/Alberico Massimo) –To ludzie o bardzo wysokim poziomie wiedzy medycznej i ogromnym poczuciu odpowiedzialności za pacjenta – mówi Michał Madejski o włoskich lekarzach (foto: PAP/IPA/ABACA/Alberico Massimo)

Walka o życie chorych

Jedna piąta personelu medycznego szpitala w Brescii jest zakażona koronawirusem, wobec czego ich obowiązki przejmują inni lekarze, którzy pracują ponad siły i wyznaczone godziny pracy. Do tego dochodzi wyczerpanie psychiczne – Na zmęczenie psychiczne składają się decyzje, komu zaoferować tlenoterapię, wybierając spośród 30-40 osób. Pozostałych wysyłają do domu, licząc na to, że przeżyją i zdając sobie sprawę z tego, że może im się to nie udać. Drugim elementem jest to, że większość z tych ludzi w ciągu ostatniego miesiąca straciła swoich znajomych, przyjaciół, członków rodziny – relacjonuje ratownik medyczny.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Michał Madej (polski ratownik medyczny pracujący we Włoszech)
Data emisji: 03.04.2020
Godzina emisji: 9.44

kr

Polecane