Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
Audio
  • Schroniska dla zwierząt w obliczu epidemii (Zapraszamy do Trójki –ranek)
Schronisko dla zwierząt
Schronisko dla zwierzątFoto: shutterstock.com/Kamila Koziol

Restrykcje wprowadzone w ramach walki z koronawirusem sprawiły, że los schronisk dla zwierząt prowadzonych przez fundacje jest niepewny. Wiele z nich znalazło się w patowej sytuacji, bo potrzebne są środki finansowe na ich dalsze funkcjonowanie oraz wyżywienie zwierząt. 

– Rolnicy wycofują się ze sprzedaży plonów, bo obawiają się, że za chwilę sami nie będą mieli pokarmu dla swoich zwierząt. Nie wiadomo, jaka sytuacja będzie za miesiąc, za dwa, czy będą mogli zebrać swoje plony w najbliższym czasie – dodaje Ilona Dąbrowska z Fundacji Viva!, która ma pod swoją opieką ponad 70 koni.

Nie tylko pełna miska

Zwierzęta, zwłaszcza czworonogi, oprócz wyżywienia potrzebują również towarzystwa człowieka. Z powodu kwarantanny, a co za tym idzie – zamknięcia schronisk dla wolontariuszy, liczba osób gotowych zająć się podopiecznymi, gwałtownie się skurczyła. – Psy miały długie spacery od trzech do sześciu razy w tygodniu. Pracownicy, którzy są teraz podzielni na trzy zespoły, mają więcej zwierząt do opieki i nie są w stanie wyprowadzić ich wszystkich – mówi Magda Migdał ze Schroniska na Paluchu.

Jak można pomóc?

Zarówno Centrum Adopcyjne Lecznicy "Ada", jak i Schronisko na Paluchu zachęcają do odpowiedzialnej adopcji zwierząt. Fundacja "Viva!" tymczasowo przestała oferować adopcję koni, jednak na stronie internetowej zorganizowała zbiórkę na pokarm dla swoich podopiecznych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 9.15

kr

Czytaj także

Powstały już tysiące. Wolontariusze szyją maseczki ochronne

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 15:55
– Cała Polska działa. My też. Musimy, chcemy i mamy mnóstwo osób, które chcą pomagać, a jest taki bardzo trudny czas teraz, więc trzeba działać – mówi Aleksandra Krzos, która jest jedną z osób zaangażowanych w szycie maseczek w ramach inicjatywy "Widzialna ręka – Starachowice".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półmaraton w czterech ścianach, czyli wirtualne biegi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 06:58
Jak wiemy, wszystkie imprezy sportowe zostały odwołane, a tych zaplanowanych na lato jest niepewny. W tej sytuacji wielu uprawiających sport zarówno zawodowo, jak i amatorsko nadal chce czerpać przyjemność ze se swojej pasji i utrzymać kondycję. Jak to robić? Z pomocą, jak i w wielu innych sferach życia, pośpieszyła technologia.
rozwiń zwiń