Koronawirus a astma i alergia. Alergolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:55
Dużo słyszymy o tzw. chorobach współistniejących, z którymi zmagają się pacjenci szczególnie ciężko znoszący zakażenie koronawirusem. Czy astma i alergia zaliczają się do tych chorób? Na pytania Słuchaczy odpowiada specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.
Audio
  • Alergolog odpowiada na pytania Słuchaczy związane z koronawirusem (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Czy alergia i astma występujące jednocześnie sprawiają, że chory jest narażony na zakażenie koronawirusem w większym stopniu?

Poprzez analizę danych z Chin czy Włoch, podkreślamy, że nie ma danych wskazujących na większą podatność chorych na astmę na infekcję koronawirusami czy ciężki przebieg choroby wirusowej. Pacjentów z alergią i astmą traktujemy tak jak ogólną populację. Wiemy, że połowa chorych na astmę nie ma rozpoznania i się nie leczy. Dla pacjenta, który ma tę chorobę, a nie jest leczony, ryzyko jest większe.

Jak powstrzymać odruch pocierania załzawionych oczu, które są jednym z objawów alergii?

To duży problem. Jedynym wyjściem jest leczenie. Na swędzące oczy są dostępne leki antyhistaminowe bez recepty, a na swędzące nos są leki sterydowe, również bez recepty. Natomiast nie wszystko dla się zrobić przez telefon, a pacjenci, którzy po spełnieniu tych zaleceń nadal mają duże objawy – kaszel, świsty, poczucie duszności, wymagają tego, aby się z nimi spotkać. 

Immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie – kontynuować czy nie?

To zależy. Jeżeli pacjent nie przebył trzyletniego okresu terapii, który jest minimalny do tego, żeby pomóc pacjentowi, to możemy udzielić mu pomocy przy pełnym zabezpieczeniu w postaci maski, rękawiczek i przyłbicy. Jest to oddane do decyzji lekarza. Natomiast jeżeli chodzi o tych, którzy ukończyli trzyletnią immunoterapię, możemy uznać to za wystarczająco długi czas i przerwać ją ze względu na sytuację epidemiologiczną.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki (specjalista chorób wewnętrznych i alergologii)
Data emisji: 07.04.2020
Godzina emisji: 9.46

kr

Czytaj także

Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:24
24 lutego zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu w Lovere po tym, jak zrezygnował z respiratora, by podłączyć do niego kogoś młodszego – historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczna sytuacja Włoch trwa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:24
– Sytuacja we Włoszech stale się pogarsza. Z dużym niepokojem, ale i nadzieją oczekujemy na raport Ochrony Cywilnej z podsumowaniem dzisiejszego dnia. Koronawirus przedostał się na południe kraju i, niestety, tamtejsza służba zdrowia nie radzi sobie w obliczu pandemii – mówi korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:52
– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.
rozwiń zwiń