Bezdomność w czasach koronawirusa. Jak pomóc tym, którzy nie mogą zostać w domach?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:42
"Zostań w domu" – to hasło przez ostatnie kilka tygodni słyszymy na każdym kroku. Pamiętajmy jednak, że, według szacunków, w Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. Jak radzą sobie ludzie bez dachu nad głową i opiekujący się nimi wolontariusze w czasie pendemii koronawirusa?
Audio
  • Pomoc bezdomnym w cieniu pandemii (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vudi Xhymshiti

– Cały łańcuch pomocowy jest przerwany w wielu miejscach. Pozamykały się "wydawki" i jadłodajnie. Organizacje, które jeździły w teren i rozdawały jedzenie, w większości nie działają. Działają tylko pojedyncze i to w ograniczonym zakresie – mówi Anna Jastrzębska założycielka projektu "Medycy na Ulicy" adresowanego do osób dotkniętych bezdomnością, który oparty jest na pracy zespołu wolontariuszy-streetworkerów z Fundacji FORTIOR.

W ograniczonym składzie działają także wolontariusze medyczni – Wykonujemy dyżury, tak jak robiliśmy to wcześniej, tylko że z bardzo ograniczoną liczbą ratowników. W załodze jest ratownik medyczny, ratownik-psycholog, ratownik-prawnik i jeszcze jeden ratownik – dodaje ratownik medyczny Michał Łączyński.

Jak zatrzymać bezdomnych w pokojach?

– Znaleźliśmy mnóstwo nietuzinkowych rozwiązań. Tak jak do tej pory, staramy się wszystkich integrować i sprawić, by zechcieli zostać w swoich pokojach. Dlatego staramy się zdobyć telewizory, anteny telewizyjne, gry planszowe, książki. Wiemy, że bardzo wielu warszawiaków zadeklarowało upieczenie dla nas ciasta domowego – opowiada Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Więcek informacji można znaleźć na profilach facebookowych projektów "Medycy na Ulicy" oraz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Godz
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 6.38

kr

Czytaj także

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w czasach epidemii? Wystarczy zadzwonić

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:45
76 lat temu stawali oko w oko z wrogiem i narażali swoje życie każdego dnia. Dziś, jako osoby starsze Powstańcy Warszawscy są szczególnie narażeni na śmiertelne działanie koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwolnij Złomka" i podaruj innym sprzęt do nauki w domu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 06:58
"Mamy osiem komputerów, wyczyszczonych i gotowych do pracy. Możemy wysłać za darmo. #Poznań." – tak brzmi jedno z internetowych ogłoszeń powstałych w odpowiedzi na potrzeby uczniów, nauczycieli i wszystkich innych, którzy potrzebują sprzętu do pracy zdalnej, ale nie mogą sobie na niego pozwolić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń