Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
Audio
  • Maska ochronna – jednorazowa czy wielokrotnego użytku? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bohemama

Maseczki medyczne

Maseczki medyczne, popularnie nazywane chirurgicznymi, są wykonane z flizeliny, czyli włókniny powstałej w wyniku termicznego połączenia włókien syntetycznych. Wybierając ten rodzaj maseczki, należy pamiętać o tym, że należy zakładać i zdejmować ją czystymi, zdezynfekowanymi alkoholem rękoma, a ponadto nosić razem z innymi środkami prewencyjnymi. Maseczki medyczne są maseczkami jednorazowego użytku, co jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że nie można skorzystać z niej ponownie. 

Maseczki flizelinowe (foto: shutterstock.com/ToKa74) Maseczki flizelinowe (foto: shutterstock.com/ToKa74)

Maseczki bawełniane

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku dla pracowników służby zdrowia szyją harcerze, organizacje pozarządowe i wszyscy inni, którzy mieli w przeszłości do czynienia z krawiectwem. Poza tym, w sieci znajduje się mnóstwo poradników pokazujących, jak samodzielnie uszyć taką maseczkę bez maszyny do szycia. Jak z nią postępować, by przy ponownym założeniu nie narazić się na działanie wirusa? – Po zdjęciu należy wrzucić do pralki i uprać w temperaturze 60 stopni, która jest wystarczająca do neutralizacji koronawirusa, a potem prasować gorącym żelazkiem przez co najmniej pięć minut. Masek bawełnianych powinniśmy mieć w domu kilka  kiedy jedna jest w praniu, drugą nakładamy na twarz – wyjaśnia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultantka województwa mazowieckiego w dziedzinie chorób zakaźnych.

Maseczki bawełniane (foto: shutterstock.com/Nong4) Maseczki bawełniane (foto: shutterstock.com/Nong4)

Maseczki FFP2 

Ten rodzaj masek jest znany przede wszystkim jako tzw. maski antysmogowe. Ponieważ są wyposażone w filtr chroniący przed działaniem pyłów, aerozoli, dymu i innych szkodliwych dla płuc substancji, noszą je górnicy, pracownicy przemysłu metalowego oraz służby zdrowia, gdzie ci ostatni mają najbliższy kontakt z zakażonymi koronawirusem. To właśnie ze względu na nich powinniśmy zrezygnować z masek FFP2. – Maseczki profesjonalne FFP2 i FFP3 trzeba zostawić medykom. Nie są do codziennego noszenia – apelują lekarze.

Maska FFP2 (foto: shutterstock.com/MC MEDIASTUDIO) Maska FFP2 (foto: shutterstock.com/MC MEDIASTUDIO)

Jak zdejmować maskę, by patogen nie przedostał się na ręce?

By bezpiecznie zdjąć maskę ochronną, musimy mieć czyste ręce i, co najważniejsze, dotykać wyłącznie gumek, którymi mocujemy ją na twarzy. Po wyrzuceniu do kosza należy ponownie umyć ręce.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 7.23

kr

Czytaj także

Drukarze 3D na pomoc polskim szpitalom. Drukowane gogle i przyłbice dla pracowników służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:21
– Chcemy pokazać, że druk 3D to bardzo elastyczna technologia, jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne – mówił w Trójce Bartłomiej Jarkiewicz, wolontariusz akcji "Drukarze dla szpitali".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a astma i alergia. Alergolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:55
Dużo słyszymy o tzw. chorobach współistniejących, z którymi zmagają się pacjenci szczególnie ciężko znoszący zakażenie koronawirusem. Czy astma i alergia zaliczają się do tych chorób? Na pytania Słuchaczy odpowiada specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie dla medyka. Bezcenna pomoc pracownikom służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 15:20
W sieci pojawiają się ogłoszenia o bezkosztowym wynajmie dla pracowników służby zdrowia, którzy szukają mieszkania na czas kwarantanny lub ze względów bezpieczeństwa nie wracają do rodzin.
rozwiń zwiń