Bp R. Markowski: wiara jest niezależna od wszelkich okoliczności

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 09:28
– Niezależnie w jakim okresie czasu jesteśmy i co nas dotyka, wiara to przeżywanie każdego dnia tego samego, czyli zaufania do Chrystusa – mówił w Trójce biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski o tym, jak, mimo panującej epidemii, praktykować wiarę i przeżyć duchowo wielkanocny czas.
Audio
  • Wiara i duchowość w dobie pandemii (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Chadd Balfour

Bp Rafał Markowski  (foto: PAP/Wojciech Olkuśnik) Bp Rafał Markowski (foto: PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Trzeba mieć świadomość, że wszystko zaczyna się od domu rodzinnego. Tak naprawdę, kiedy mówimy o Kościele domowym, mówimy o bardzo istotnej części Kościoła, którą jest rodzina. Przekładając to na praktykę, każdy z nas uczy się modlitwy, pierwszy raz doświadcza wiary w domu rodzinnym. Te święta doświadczamy niemożnością spotkania się w normalnej wspólnocie eucharystycznej, co sprawia, że musimy przesunąć akcenty na przeżywanie świąt w gronie tylko najbliższych, ale to też szansa na to, by na nowo przeżyć więzy między sobą – wyjaśniał bp Rafał Markowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: bp Rafał Markowski (biskup pomocniczy warszawski)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 9.44

kr

Czytaj także

Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:52
– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdomność w czasach koronawirusa. Jak pomóc tym, którzy nie mogą zostać w domach?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:42
"Zostań w domu" – to hasło przez ostatnie kilka tygodni słyszymy na każdym kroku. Pamiętajmy jednak, że, według szacunków, w Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. Jak radzą sobie ludzie bez dachu nad głową i opiekujący się nimi wolontariusze w czasie pendemii koronawirusa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:55
– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń