Wielki Piątek – co dla katolików znaczy ten dzień?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 06:46
Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla katolików na całym świecie to najważniejsze w tradycji chrześcijańskiej święto jest okresem zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. 
Audio
  • Triduum Paschalne i jego znaczenie dla katolików w Polsce i na świecie (Zapraszamy do Trójki –ranek)
Bracia zakonni podczas przygotowywania Grobu Pańskiego w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie
Bracia zakonni podczas przygotowywania Grobu Pańskiego w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w KrakowieFoto: shutterstock.com/Łukasz Gągulski

– Trzeba uświadomić sobie, że pojęcie "Wielkanoc", którego często używamy, myśląc o Niedzieli Wielkanocnej, właściwie dotyczy tych trzech wydarzeń: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Triduum Paschalne tak naprawdę zaczyna się wieczorem, już w Wielki Czwartek. Odbywa się msza ostatniej wieczerzy Pańskiej, czyli msza wielkoczwartkowa, a Wielki Piątek jest kontynuacją tej celebracji. Odmawia się też modlitwę powszechną, podczas której modlimy się w intencjach całego świata, wszystkich ludzi w ich różnych życiowych sytuacjach. Te intencje są uroczyście śpiewane – tłumaczy ks. Grzegorz Michalczyk z Kościoła Środowisk Twórczych. – W tym roku do nich zostaje dołączona jeszcze jedna intencja, związana z epidemią – dodaje duchowny.

To właśnie ze względu na epidemię, w tym roku Wielkanoc w Kościołach będzie zupełnie inna. Zarówno w Polsce, jak i na świecie wiele uroczystości się nie odbędzie – zabraknie m.in. słynnego misterium Kalwarii Zebrzydowskiej, procesji w hiszpańskiej Sewilli, a przede wszystkim uroczystości rozpoczynających się w Niedzielę Palmową Wielkiego Tygodnia w Watykanie. Papież Franciszek odprawi msze i nabożeństwa wyłącznie z udziałem ograniczonej liczby kapłanów, bez obecności wiernych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 6.40

kr

Czytaj także

Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:55
– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemiolog: wyjazdy wielkanocne są bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
– Trzeba będzie zostać w domu i spokojnie przeczekać święta, ponieważ inaczej możemy zrobić niechciane prezenty ludziom, których kochamy – mówi w Programie 3 Polskiego Radia epidemiolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triduum Paschalne na Bliskim Wschodzie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Pod koniec marca drzwi Bazyliki Grobu Pańskiego, czczonej w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, zostały zamknięte. Ostatni raz świątynia musiała zostać zamknięta w 1349 roku, w obawie przed epidemią dżumy, która zebrała krwawe żniwo na całym świecie.
rozwiń zwiń