Za nami Wielkanoc spędzona w kwarantannie. Jakie były te święta?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 06:50
Święta, święta i po świętach..., lecz zupełnie innych niż zwykle. Epidemia koronawirusa spowodowała, że spędziliśmy je w domach. 
Audio
  • Jak Polacy świętowali Wielkanoc w czasie epidemii? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Roman Samborskyi

– Te święta są inne. Naszą rodzinną tradycją jest to, że w Wielką Sobotę idę święcić jajka i mięso, spędzamy ten czas w rodzinnym gronie. Nigdy nie zostaję na święta sam w Warszawie. W tym roku z rodzicami został tylko starszy brat, ale jedynie dlatego, że z nimi mieszka – mówi Pan Przemek.

Nie było tradycyjnego świętowania i odwiedzania bliskich. Ci, którzy nie wyjechali, mogli liczyć na przyjaciół. W wielu domach podczas śniadania wielkanocnego rozbrzmiewały dźwięki Skype'a i telefonów. – Mój brat jest w Wielkiej Brytanii, ale na święta zazwyczaj jest w domu. W tym roku, z wiadomych przyczyn, go nie ma. Moja mama mieszka kilka ulic dalej, ale jest seniorką, więc się z nią nie widujemy, ale siedziała z nami przy stole, oczywiście na WhatsAppie i podzieliliśmy się jajkiem – opowiada Pani Aleksandra.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 6.46

kr

Czytaj także

Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:55
– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemiolog: wyjazdy wielkanocne są bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
– Trzeba będzie zostać w domu i spokojnie przeczekać święta, ponieważ inaczej możemy zrobić niechciane prezenty ludziom, których kochamy – mówi w Programie 3 Polskiego Radia epidemiolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triduum Paschalne na Bliskim Wschodzie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Pod koniec marca drzwi Bazyliki Grobu Pańskiego, czczonej w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, zostały zamknięte. Ostatni raz świątynia musiała zostać zamknięta w 1349 roku, w obawie przed epidemią dżumy, która zebrała krwawe żniwo na całym świecie.
rozwiń zwiń