Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:55
Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Możemy się do niego stosować, zakładając maseczkę jednorazową lub materiałową. Można też zakryć twarz chustą lub szalikiem. 
Audio
  • Obowiązek zakrywania nosa i ust. Maseczkę lepiej kupić, czy zrobić samemu? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DimaBerlin

Dr hab. Wojciech Marusza, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej wyjaśniał, że same maseczki nie chronią nas przed wirusami, ale przed aerozolami, czyli mikroskopijnymi kropelkami unoszącymi się w powietrzu, do których może być przyczepiony wirus. W ten sposób może dostać się do naszego układu oddechowego i doprowadzić do zakażenia organizmu. 

Mamy kilka rodzajów masek. Im mniejsza jest ich przepuszczalność, tym wyższa cena.

Jeżeli ktoś nie ma maseczki, może ją wykonać samodzielnie – uszy, a nawet złożyć z papieru. – Nie jest to jakieś specjalnie duże wyzwanie – mówi hm. Beata Pawełczyńska z Pruszkowa. – W internecie jest mnóstwo przykładów na to, że maseczkę można samemu przygotować, wykorzystując bawełniane tkaniny i gumki recepturki – wyjaśnia Beata Pawełczyńska.

Najbardziej skuteczna maseczka ma wszyty wkład flizelinowy, a przygotowanie jej w domu będzie wymagało podstawowej umiejętności szycia na maszynie. 

Dr Michał Mularczyk, kardiolog i internista interwencyjny zwraca uwagę, że twarz można zakryć czymkolwiek: chustą, bandanką czy tzw. kominem. To wszystko w miejscach publicznych takich jak np. autobus miejskiej komunikacji. 

– Ważne, żeby taka przygotowana w domu maseczka była wykonana z gęstego materiału, który skutecznie zapobiega przedostawaniu się aerozoli. Bardzo ważne, żeby pamiętać, by przed założeniem maseczki dokładnie umyć ręce – podkreśla dr Marusza. – Kiedy wracamy do domu, zdejmujemy maseczkę i nie dotykamy jej części zewnętrznych. No i oczywiście myjemy dłonie z użyciem środka do dezynfekcji – kontynuuje.

– Noszenie masek nas nie chroni w 100 procentach, dlatego zawsze należy zachować dwa metry odległości od ludzi, którzy nas otaczają – dodaje dr Wojciech Marusza.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 15.04.2020
Godzina emisji: 8.47

id/ml/kr

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdomność w czasach koronawirusa. Jak pomóc tym, którzy nie mogą zostać w domach?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:42
"Zostań w domu" – to hasło przez ostatnie kilka tygodni słyszymy na każdym kroku. Pamiętajmy jednak, że, według szacunków, w Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. Jak radzą sobie ludzie bez dachu nad głową i opiekujący się nimi wolontariusze w czasie pendemii koronawirusa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń