Misja polskich medyków w Kirgistanie. Jak tam wygląda walka z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:30
W Kirgistanie działa polska misja medyczna, która szkoli tamtejszych lekarzy walczących z koronawirusem. W misji uczestniczy około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy będą pracować na oddziałach intensywnej terapii w stolicy kraju Biszkeku i drugim największym mieście Kirgistanu Osz.
Audio
  • Wojciech Wilk o misji PCM w Kirgistanie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tools12

Szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk powiedział, że misję zorganizowano na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia, która chce szkolić kirgiskich medyków. – Mamy przekazywać tamtejszym lekarzom najnowszą wiedzę na temat tego, jak opiekować się pacjentami z COVID-19 oraz co można zrobić, by poprawić ich szanse na wyzdrowienie. Co, ciekawe naszą misję musimy koordynować nie tylko z WHO i rządem Kirgistanu, ale także z misją z Chin, która dotarła do Kirgistanu kilka dni temu. Dzisiaj będziemy uzgadniać, w jakim zakresie Chińczycy będą szkolić Kirgizów, a w jakim zakresie Polacy pod flagą ONZ.

Jak podkreślił rozmówca Marcina Pośpiecha, sytuacja epidemiologiczna w Kirgistanie jest lepsza, niż w Europie. Skąd więc pomysł wysłania tam polskich medyków? – Pamiętajmy, że Europa jest obecnie największym ośrodkiem pandemii koronawirusa na świecie. W Azji Centralnej przypadków zakażeń jest dużo mniej. W Kirgistanie jest to ok. 500 osób, natomiast kraj ten jest odcięty od przepływu informacji. Wiadomości odnośnie COVID-19 zmieniają się co chwilę. Nowe wytyczne i porady są wymieniane pomiędzy lekarzami niemal codziennie – wyjaśniał Wojciech Wilk.

Gość Trójki dodał, że Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przewiduje kolejne misje. Wsparcia ekspertów potrzebują przede wszystkim kraje afrykańskie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Wojciech Wilk (szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)
Data emisji: 21.04.2020
Godzina emisji: 7.23

IAR/kr

Czytaj także

Koronawirus a Bliski Wchód

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 17:24
– Iran bardzo potrzebuje pomocy. Jest w czołówce państw dotkniętych koronawirusem. To nie jest tylko kwestia sprzętu medycznego, ale i ogólnego spadku poziomu życia – mówi dziennikarz Witold Repetowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:52
– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Hiszpanii koronawirus powoli odpuszcza? Relacja polskiego lekarza z Barcelony

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:54
Hiszpańskie służby ratunkowe 5 kwietnia poinformowały, że liczba ofiar koronawirusa wzrosła do niemal 12,5 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby. – Nawet jako lekarz od chorób zakaźnych nigdy nie miałem do czynienia z taką skalą zachorowań – stwierdził zamieszkały w Barcelonie dr n. med. Mariusz Łucejko.
rozwiń zwiń