Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 06:45
Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze.
Audio
  • Jak uczyć seniorów korzystania z e-usług? O projekcie "Latarnicy 2020" (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Media Whalestock

Co prawda, polscy seniorzy korzystają z Internetu coraz chętniej, jednak nadal zbyt wielu z nich w celu załatwienia spraw urzędowych udaje się osobiście do placówki, a ich jedynym oknem na świat jest telefon. – W grupie wiekowej 65 + tak naprawdę mamy dwa pokolenia – podkreśla Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich".  Ci młodsi seniorzy są bardziej cyfrowi, zwłaszcza w większych miastach. Stanowią oni 25 proc. - 40 proc. Natomiast jeżeli chodzi o grupę 85 +, tylko 9 proc. tych ludzi nie jest wykluczona cyfrowo – wyjaśnia.

Udział osób starszych w populacji wszystkich internautów (foto: Gemius.pl) Udział osób starszych w populacji wszystkich internautów (foto: Gemius.pl)

Jak wiemy, to właśnie osoby starsze są najbardziej podatne na zakażenie koronawirusem, więc pozostanie w domu i korzystanie z podstawowych umiejętności poruszania się po sieci jest teraz dla nich szczególnie ważne. Pomocy w nauce mogą udzielić dzieci czy wnuki, ale także osoby postronne, które nierzadko są bardziej cierpliwymi nauczycielami. 

Właśnie takimi osobami są Latarnicy – wolontariusze projektu "Latarnicy 2020", stworzonego przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". W przystępny sposób edukują oni osoby w przedziale wiekowym 44-64 lata oraz te powyżej 65 roku życia, zarówno w zakresie podstaw obsługi komputera, jak i korzystania z e-usług. Projekt obejmuje już ponad 3 tys. uczestników szkoleń na terenie województw: podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

 

– Musimy uświadomić i doprowadzić do sytuacji, w której te osoby uznają, że to, co jest w Internecie, może przydać im się do czegoś konkretnego przydać. To, co dzieje się teraz, powinniśmy wykorzystać jako lekcję. Nie powinniśmy zastanawiać się, czy te technologie powinny być częścią naszego życia, czy nie – one po prostu nimi są. Im więcej będziemy o nich wiedzieć, tym lepiej i taniej będzie nam się żyło – mówi Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 6.38

kr

Czytaj także

Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:49
– Korzystaliśmy z doświadczeń ludzi, którzy boją się nowych technologii. Zrobiliśmy coś, co działa intuicyjnie, czego nie można zepsuć i co wymaga tylko jednego kliknięcia – mówi Piotr Jaśkiewicz z Fundacji "Nauka dla Środowiska", współtwórcy projektu "Dobre Wsparcie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc seniorom w trudnej sytuacji. Doradztwo prawne w czasie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:39
Biuro Porad Obywatelskich w Warszawie to miejsce, gdzie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, mogą uzyskać bezpłatne i poufne porady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parę słów o fitnessie senioralnym online

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:45
Niezależnie od tego, czy trwa kwarantanna, czy też nie, seniorzy powinni dbać o swoją aktywność fizyczną. Ale jak to zrobić bez możliwości marszu czy chociaż zwykłego spacerowania po okolicy?
rozwiń zwiń