Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Media Whalestock

Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze.

Posłuchaj

Jak uczyć seniorów korzystania z e-usług? O projekcie "Latarnicy 2020" (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Co prawda, polscy seniorzy korzystają z Internetu coraz chętniej, jednak nadal zbyt wielu z nich w celu załatwienia spraw urzędowych udaje się osobiście do placówki, a ich jedynym oknem na świat jest telefon. – W grupie wiekowej 65 + tak naprawdę mamy dwa pokolenia – podkreśla Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich".  Ci młodsi seniorzy są bardziej cyfrowi, zwłaszcza w większych miastach. Stanowią oni 25 proc. - 40 proc. Natomiast jeżeli chodzi o grupę 85 +, tylko 9 proc. tych ludzi nie jest wykluczona cyfrowo – wyjaśnia.

Udział osób starszych w populacji wszystkich internautów (foto: Gemius.pl) Udział osób starszych w populacji wszystkich internautów (foto: Gemius.pl)

Jak wiemy, to właśnie osoby starsze są najbardziej podatne na zakażenie koronawirusem, więc pozostanie w domu i korzystanie z podstawowych umiejętności poruszania się po sieci jest teraz dla nich szczególnie ważne. Pomocy w nauce mogą udzielić dzieci czy wnuki, ale także osoby postronne, które nierzadko są bardziej cierpliwymi nauczycielami. 

Właśnie takimi osobami są Latarnicy – wolontariusze projektu "Latarnicy 2020", stworzonego przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". W przystępny sposób edukują oni osoby w przedziale wiekowym 44-64 lata oraz te powyżej 65 roku życia, zarówno w zakresie podstaw obsługi komputera, jak i korzystania z e-usług. Projekt obejmuje już ponad 3 tys. uczestników szkoleń na terenie województw: podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

 

– Musimy uświadomić i doprowadzić do sytuacji, w której te osoby uznają, że to, co jest w Internecie, może przydać im się do czegoś konkretnego przydać. To, co dzieje się teraz, powinniśmy wykorzystać jako lekcję. Nie powinniśmy zastanawiać się, czy te technologie powinny być częścią naszego życia, czy nie – one po prostu nimi są. Im więcej będziemy o nich wiedzieć, tym lepiej i taniej będzie nam się żyło – mówi Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 6.38

kr

Polecane