Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
Audio
  • Stosunki sąsiedzkie w czasach przymusowej izolacji (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Axel Alvarez

Przykładowo, nasza reporterka Izabela Woźniak spotkała sąsiada z talentem wokalnym, a Marcin Pośpiech – mieszkającego nieopodal emerytowanego cukiernika, który czasem podrzuci coś słodkiego. Z polepszenia sąsiedzkich stosunków często nie wynikają tylko drobne przysługi, ale też wzmocnienie wzajemnego zaufania, a nawet tworzenie się małych społeczności.

– Po tym, jak wprowadzono kwarantannę, jedna z sąsiadek założyła specjalny sąsiedzki profil. Na każdej klatce porozklejała informacje i w ciągu dwóch tygodni na profilu zjawiło się ponad 50 osób. Udało się nam zażegnać konflikt związany z hałasującymi dziećmi w jednym z mieszkań, pomogliśmy sąsiadce w awarii pieca, a teraz trwa masowe zamówienie na sery – opowiada Pan Robert z warszawskiego Ursynowa.

Nie ma tego złego…

Czy taką zmianę w stosunkach społecznych można wytłumaczyć naukowo? Na to pytanie odpowiedział prof. Tomasz Grzyb, psycholog z uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. – W języku angielskim funkcjonuje takie powiedzenie "Every cloud has a silver lining", czyli "Każda chmurka ma odrobinę srebra". Gdybyśmy mieli przetłumaczyć to na język polski, wyszłoby "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Mimo że jesteśmy w naszych domach dłużej niż zazwyczaj , sprawia to, że dostrzegamy rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie zobaczyć, np. to, że ludzie dookoła nas mają nie tylko wady, na których zazwyczaj się koncentrujemy, ale także zalety.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak 
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 6.37

kr

Czytaj także

Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:49
– Korzystaliśmy z doświadczeń ludzi, którzy boją się nowych technologii. Zrobiliśmy coś, co działa intuicyjnie, czego nie można zepsuć i co wymaga tylko jednego kliknięcia – mówi Piotr Jaśkiewicz z Fundacji "Nauka dla Środowiska", współtwórcy projektu "Dobre Wsparcie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za nami Wielkanoc spędzona w kwarantannie. Jakie były te święta?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 06:50
Święta, święta i po świętach..., lecz zupełnie innych niż zwykle. Epidemia koronawirusa spowodowała, że spędziliśmy je w domach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat się zatrzymał, a włosy i paznokcie rosną dalej. Jak Polacy radzą sobie z zabiegami kosmetycznymi w domu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 06:45
1 kwietnia wszystkie zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne zostały zamknięte, a naszymi fryzurami i hybrydami zajmują się nasze mamy, ciocie, koleżanki oraz my sami. 
rozwiń zwiń