Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – główna linia ognia została ugaszona

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:30
W niedzielę 19 kwietnia w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. Ogień objął w sumie około 6 tysięcy hektarów lasu, łąk i torfowisk. Kierownik Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wilk podczas rozmowy w Trójce podkreślił, że sytuacja jest w tej chwili opanowana.
Audio
  • Artur Wilk o sytuacji w Biebrzańskim Parku Narodowym (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym walczyło łącznie 36 zastępów straży pożarnej
Z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym walczyło łącznie 36 zastępów straży pożarnejFoto: PAP/Artur Reszko

– Główna linia ognia została ugaszona, na chwilę obecną ten pożar się nie rozprzestrzenia. W obrębie pożarzyska mamy jeszcze kilka miejsc, gdzie tli się, więc robimy bezpośrednie rozeznanie i wszystkie środki, które są do dyspozycji, będą kierowane w te miejsca, gdzie jeszcze są widoczne zarzewia ognia – relacjonował Artur Wilk.

Według niego pożar ominął największy rezerwat w Biebrzańskim Parku Narodowym – Czerwone Bagno – ale straty są niepowetowane. Odtworzenie spalonego obszaru może zająć długi czas, nawet kilka lat. Sytuację mogłyby poprawić opady deszczu, które z pewnością przyspieszyłyby regenerację przyrody.

– Te 6 tysięcy hektarów na ten sezon wegetacyjny i lęgowy będą wykluczone. Bądźmy dobrej myśli, na pewno to, co się wydarzyło, jest ogromną tragedią, olbrzymią stratą, ale patrząc w dłuższej perspektywie, to będzie się regenerować, tutaj życie wróci tak szybko, jak ustanie ogień – mówił kierownik parku.

Z najpoważniejszym od lat pożarem w tym regionie walczyło łącznie 36 zastępów straży pożarnej. W gaszeniu pożaru pomagali także żołnierze oraz jednostki policyjne.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Artur Wiatr (kierownik Biebrzańskiego Parku Narodowego)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 9.17

IAR/kr

Czytaj także

Polska pomoc niesie nadzieję Afryce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:30
– Jesteśmy i będziemy aktywni w pomaganiu ludziom w Afryce, tak, by mogli oni żyć godnie w swoich własnych krajach – mówił Marcin Przydacz, wiceminister Spraw Zagranicznych, który opowiadał Michałowi Żakowskiemu o programach pomocowych polskiego MSZ dla Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile miast, tyle sposobów. Jak wygląda odkażanie miast w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 16:45
– Nie wyobrażam sobie bardziej skutecznego sposobu. Efektywność tego urządzenia jest imponująca – zachwala prezes Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli Tomasz Gunia stosowaną w tym mieście metodę dezynfekcji przestrzeni publicznej. Tam do rozpylania środka wirusobójczego służy... armatka do produkcji sztucznego śniegu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystsze powietrze i… dzikie zwierzęta na ulicach. Jak pandemia koronawirusa wpływa na ekosystem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:50
Kto by pomyślał, że świat da się zatrzymać? A jednak. Jak się okazuje, ma to zbawienny wpływ na przyrodę.
rozwiń zwiń