Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:25
Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.
Audio
  • Czy przyłbice zabezpieczają lepiej niż maseczki? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Carolina Jaramillo

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia czytamy: "Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.". Ponadto, zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, w przypadku kierowców motocykli może być to również kask. A mimo to na ulicach widzimy coraz więcej osób w przyłbicach, które na pewno są wygodniejsze, ale czy bezpieczniejsze?

– Maseczka trochę chroni przed ciśnieniem bioareozolu, którym jest wirus. Jeżeli będziemy w odległości dwóch metrów, wirus po metrze spadnie. Natomiast jeżeli przyłbica chroni, to chroni jeszcze mniej. Wirus potrafi się przedostać dołem lub górą przyłbicy – wyjaśnia prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. 

– Do codziennego użytku, na ulicy, w sklepie, na poczcie wystarczą maseczki. Przyłbice są głównie dla pracowników medycznych, bo te zabezpieczają twarz pielęgniarki czy lekarza przed pluciem, czy kaszlem – dodaje Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim.

Przyłbice dla medyków, ale czy tylko?

Kto jeszcze, oprócz pracowników służby zdrowia, może używać przyłbicy? Przyłbice są zalecane w sytuacji, gdy siedzimy na kasie czy rozmawiamy z klientem na stanowisku usługowym, mając poliwęglanową przyłbicę na głowie, a do tego kolejną ściankę z pleksi – wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Godz
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 7.16

kr

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:55
Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Możemy się do niego stosować, zakładając maseczkę jednorazową lub materiałową. Można też zakryć twarz chustą lub szalikiem. 
rozwiń zwiń