Kwarantanna sprzyja leniuchowaniu. Jak zadbać o kondycję w czasie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:26
Siłownie, studia fitness i baseny od ponad miesiąca świecą pustkami. Mniej wychodzimy i mniej się ruszamy. Większość czasu spędzamy w dresie, ale to wcale nie dlatego, że w nim ćwiczymy.
Audio
  • Jak kwarantanna wpływa na kondycję fizyczną Polaków? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ecaterina Glazcova

Jeszcze do niedawna aktywność fizyczna Polaków kształtowała się następująco:

Aktywność fizyczna Polaków  (foto: igrafika.pap.pl) Aktywność fizyczna Polaków (foto: igrafika.pap.pl)

Pół godziny dziennie

Niestety, podczas kwarantanny jesteśmy zmuszeni wychodzić, a co za tym idzie, ruszać się mniej. Jak podkreśla kardiolog i internista prof. Marek Postula, bezruch nie wpływa negatywnie jedynie na nasz układ mięśniowy. – Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów, a jego brak jest szkodliwy dla naszego układu szkieletowego, a przede wszystkim dla układu immunologicznego, czyli na naszą odporność.

– Kiedy przestajemy trenować, zwalnia nasz metabolizm i narażamy się na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę. Zaczynamy mieć problemy ze snem, ze stawami, jesteśmy podatni na zwyrodnienia – wylicza trenerka fitness Ewa Chodakowska. – Pół godziny dziennie to minimum, które powinniśmy wykonać, żeby wpłynąć na swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Możemy zacząć od marszu w miejscu, biegu w miejscu, skakanki, przysiadów. Siedzący tryb życia sprzyja starzeniu się, więc wstajemy z kanapy i zabieramy się do pracy! – zachęca.

Część obiektów sportowych otwarta już od 4 maja

Warto zabrać się od ćwiczeń, zwłaszcza że od 4 maja, w ramach drugiego etapu łagodzenia nakazów związanych z pandemią koronawirusa znów będą otwarte tereny dla sportowców na otwartych przestrzeniach. Otwarte będą m.in. stadiony, korty tenisowe, stadniny koni, strzelnice, tory gokartowe pola golfowe. Na obiektach będzie mogło przebywać jedynie sześć osób, a obowiązkiem będzie zachowanie dystansu oraz dezynfekcją rąk i urządzeń. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 7.20

kr

Czytaj także

Świat się zatrzymał, a włosy i paznokcie rosną dalej. Jak Polacy radzą sobie z zabiegami kosmetycznymi w domu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 06:45
1 kwietnia wszystkie zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne zostały zamknięte, a naszymi fryzurami i hybrydami zajmują się nasze mamy, ciocie, koleżanki oraz my sami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozostać mistrzem sportu nie wychodząc z domu? Polscy medaliści o życiu w izolacji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 08:50
Najbliższe większe i mniejsze imprezy sportowe zostały odwołane, jednak profesjonalni sportowcy muszą jakoś utrzymać formę. Jak im się to udaje? O to Ewa Dudzińska zapytała naszych lekkoatletów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń