Czy warto wykonać komercyjny test na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 06:55
27 kwietnia w Polsce wykonano prawie 13 tys. testów w kierunku koronawirusa, a od początku epidemii przebadano w prawie 298 tys. próbek. Rośnie rynek testów komercyjnych, a w głównych miastach wojewódzkich powstają punkty mobilne, gdzie koszt wykonania testu nierzadko przekracza koszt 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnych nie brakuje.
Audio
  • Czy komercyjne testy na koronawirusa są wiarygodne? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/danielmarin

Test wiarygodny, czyli jaki?

Co stanowi o tym, że dodatni wynik testu koronawirusa będzie honorowany w szpitalach? – Obecnie każda firma, która prowadzi badanie komercyjne raportuje wyniki pozytywne do stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale pozostaje pytanie, czy one wszystkie są wiarygodne. Dlatego przygotowujemy rozporządzenie, według którego każde laboratorium, zanim rozpocznie działanie komercyjne, będzie musiało sprawdzić wynikowość swoich badań w laboratorium Państwowym Zakładzie Higieny – informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Firmy przeprowadzające wiarygodne testy na koronawirusa komercyjnie, są uwzględnione w wykazie na stronie internetowej ministerstwa. –  Jeżeli będą wchodzić na stronę Ministerstwa Zdrowia, nie będzie problemu z wiarygodnością takiego wyniku – zapewnia.

Procedura wykonywania koronawirusa SARS-CoV-2  (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński) Procedura wykonywania koronawirusa SARS-CoV-2 (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński)

Testy nie dla ciekawych

– W jakim celu robimy testy? – pyta retorycznie prof. Włodzimierz Gut. – Jeżeli z ciekawości, ta kosztuje. Jeżeli mamy zwalczać epidemię poprzez wychwycenie i objęcie kwarantanną osób chorych, są testy bezpłatne. Rodzajów testów są setki, opartych na różnych zasadach, a większość z nich posiada zbyt duże przekłamania. Do objawów nie ma co robić badania, bo wynik powinien być ujemny – podsumowuje wirusolog.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Michał Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 6.50

kr/IAR

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:55
Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Możemy się do niego stosować, zakładając maseczkę jednorazową lub materiałową. Można też zakryć twarz chustą lub szalikiem. 
rozwiń zwiń