Oszczędzanie wody – proste i pożyteczne!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 07:30
Susza jest faktem. Zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę i oszczędzać wodę. Nawet w bloku jest to możliwe. Na czym i ile da się zaoszczędzić?
Audio
  • Jak oszczędzać wodę? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Bokeh Blur Background / shutterstock

– Każdy z nas może spowodować, że będziemy zużywali mniej wody. Możemy, na przykład, do podlewania kwiatów, lub spłukiwania toalet, wykorzystać wodę z płukania warzyw i owoców, lub ze zmywania naczyń. Zimna woda, która spływa z naszych rur, gdy czekamy na ciepłą do kąpieli, też może być łapana do miski i wykorzystywana do do czegoś innego – wymienia Sławek Brzózek, ekolog.

– Jest spora różnica między gospodarstwem na wsi, a w miastach. Wiele wody, której używamy, moglibyśmy używać do podlewania grządek. Najwięcej, bo około 1/3 wody zużywanej w naszych gospodarstwach, to ta spłukiwana w toalecie – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Bardzo ważne, jeżeli mamy możliwość, by korzystać z pralek i zmywarek, gdy te są zapełnione. Zmywając ręcznie można to robić w misce, a nie pod bieżącym strumieniem, dzięki czemu, można tej wody użyć w ogrodzie, lub myjąc samochów. Pamiętajmy też, że lepiej jest podlewać rośliny w godzinach wieczornych, bo wtedy mniej odparowuje ona z gleby. Warto też sprawdzić, czy krany w naszym domu są szczelne. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Michał Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 7.24

ml

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:55
Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Możemy się do niego stosować, zakładając maseczkę jednorazową lub materiałową. Można też zakryć twarz chustą lub szalikiem. 
rozwiń zwiń