Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
Audio
  • Dezynfekcja miast. Czy warto? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Dezynfekcja miasta - zdj. ilustracyjne
Dezynfekcja miasta - zdj. ilustracyjneFoto: Krysja/ Shutterstock

Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2 – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

Jak podał w poniedziałek magistrat, próbki do badań pobierali strażnicy miejscy z miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wymazy pochodziły z powierzchni np. z bankomatów i biletomatów na przystankach autobusowych, m.in. przy pl. Wszystkich Świętych, rondzie Mogilskim, Teatrze Bagatela, Nowym Kleparzu, pętli Mały Płaszów, przy galeriach handlowych.

– Taki pakiet składał się z probówek i wymazówek. Strażnik miejski brał wymazówkę, pobierał materiał, następnie próbka trafiała do medium transportowego. Potem pakiety trafiały do nas do Małopolskiego Centrum Biotechnologii – mówi dr hab. inż. Paweł Łabaj, który kieruje badaniami. – Jeżeli pojawiają się osoby zakażone i zostawiają w miejscach publicznych patogeny, to dezynfekcja takich miejsc ma sens – dodaje. 

Badania trwały od 17 marca a 6 kwietnia. Analizy pokazały, że w połowie marca w ponad 40 proc. próbek można było znaleźć materiał genetyczny wirusa. W kolejnych tygodniach dane były coraz bardziej optymistyczne, a na początku kwietnia w kolejnych pobraniach tylko jedna próbka danego dnia była pozytywna.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 9.14

IAR/ml

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieskie życie w izolacji. Jak dbać o emocje czworonoga w czasie kwarantanny?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 19:00
Przez ostatnie tygodnie więcej jesteśmy w domu, a więc i więcej czasu spędzamy z naszymi czworonogami, chociaż nie możemy wyprowadzać ich na dalekie, długie spacery, jak dawniej. Wydawałoby się, że dla psa to pełnia szczęścia mieć swojego człowieka obok przez cały czas, ale czy rzeczywiście tak jest?
rozwiń zwiń